Beyoğlu’nda önemli bir festival.. Slogan şu:”Beyoğlu Hareketlendiriliyor”


festival2Beyoğlu’nda 50 gün sürecek festival başladı. İşlerin gittikçe daha kesatlaştığı Beyoğlu’nda (sağolsun belediye bayağı payı var yani) yine belediyenin insiyatifiyle bir festival başlatıldı… Slogan “Beyoğlu Hareketleniyor” (inşallah diyelim) Taksim Meydanı’ndaki festival, İstiklal Caddesi’nde klasik otomobillerin gösterisiyle başladı ve sahaf, geleneksel el sanatları ve antika eserler vatandaşların beğenisine sunulacak festivalde (vatandaşın da bunlardan anlama kültürü bayağı gelişti hani son 10 yılda özellikle.. Mübarek zirve yaptı)

Taksim Meydanı’nda hazırlanan festival alanına klasik otomobillerle gelen katılımcılar, Antika Festivali’nin kurdelesini birlikte keserek, açılışı gerçekleştirdi.  Festivalin açılışı kapsamında, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve diğer katılımcılar, direksiyonuna geçtiği klasik otomobillerle Tünel Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na hareket etti. Klasik otomobil kortejine, İstiklal Caddesi boyunca çevredeki esnaf ile yerli ve yabancı turistler, ilgi gösterdi.


Demircan dükkanları gezerek eserleri inceledikten sonra bir açılış konuşması yaparak şunları ifade etti (bayağı iyi konuşmış hani):

festival1“İstanbul’un dört bir yanından Türkiye’nin en iyi 63 antikacısının yer alacağı Antika Festivali’nin arkasından farklı alanlardaki etkinliklerin devam edecek. Beyoğlu sanatın, kültürün, ticaretin ve modanın merkezi. Bu, yüz yıllardır böyledir. Geleneksel el sanatlarından günümüzün modern inovasyonuna kadar, Beyoğlu halen geçmişten geleceğe iddiasını sürdürüyor. Dolayısıyla geleneksel el sanatlarından başlayarak, sanatkar ve zanatkarlarımızın yaşadığı mekandır Beyoğlu. Öte yandan, Beyoğlu modern inovasyonun da merkezidir. Moda ve web tasarımın kalbi burada atıyor.”

Festivalin açılış törenine sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Like it? Share it!