Biraz da sağlık: Felcin Belirtileri.. Mutlaka Okuyun

STROKEFacebook’ta bir arkadaş oldukça faydalı (esasında çok hatta hayati) bir yazı paylaşmış.. Biz de izniyle (eminiz kızmaz) aynı yazıyı burada paylaşarak bu yararlı gayeye hizmet edelim diye düşündük..

Malum, insanız ve hepimizin ve  de yakınlarımızın başına böyle sıkıntıların gelmesi en uzak ihtimal de değil…

Kendisine çok teşekkür ediyoruz bu paylaşım için ayrıca.

 

BUNU OKUMANIZ SADECE BİR DAKİKANIZI ALIR!!!    PAYLAŞMAKSA NİCE HAYATLAR KURTARIR~~
Ben kendime düşeni yaptım, Siz de yapar mısınız???

Barbekü esnasında Ayşe tökezledi ve düştü,onu temizlediler. Biraz sarsılmış görünse de Ayşe akşamın geri kalanını eğlenerek geçirdi. Ayşe’in kocası daha sonra telefonla arayarak eşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi (akşam 06:00’da Ayşe öldü.) Barbekü’de felç geçirmişti. Eğer felç’in işaretlerini tanımlayabilselerdi, belki de Ayşe şu anda aramızda olacaktı; bazıları ölmüyor, ama çaresiz ve ümitsiz bir durumda kalıyorlar!

Bir nörolog felç vakalarını inmenin geldiği zamandan üç saat içinde müdahale edebilse felcin etkilerini tamamen geri çevirebileceğini söylüyor. PÜF NOKTASININ felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve üç saat içinde hastanın medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

• FELCİN tanımlanmasında ÜÇ TEST: “S.T.R.”


Bazen felcin semptomlarının tespit edilmesi zordur. Bilinçsiz olmak malesef felakettir. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından felcin semptomları teşhis edilemezse, ciddi beyin hasarına maruz kalır.

Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin ÜÇ BASİT SORU sorarak felci teşhis edebileceğini söylüyor:

S *Gülümsemesini söyleyin (Smile)
T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk)
(örn. Bu gün dışarısı güneşli.)
R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)

Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.

•Felcin yeni işareti: Dilinizi çıkarın!

DİKKAT: Felcin bir başka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.

Bir kardiyolog bu mektubu her alanın 10 kişiye iletmesi halinde iletenin en azından bir hayat kurtaracağını söylüyor.

Ben kendime düşeni yaptım, Siz de yapar mısınız???
OKUDUYSAN BAŞKALARI DA OKUSUN DİYE PAYLAŞ!!

güneş
BUNU OKUMANIZ SADECE BİR DAKİKANIZI ALIR!!!
PAYLAŞMAKSA NİCE HAYATLAR KURTARIR~~
Ben kendime düşeni yaptım, Siz de yapar mısınız???

TEKRAR TEŞEKKÜRLER bu değerli paylaşım için

YAZIDAKİ RESİMDE de Face, Arms, Speech ve Time kelimeleri vurgulanmış. Hep birlikte FAST kelimesi oluşuyor; Hızlı anlamında… Yani, “yüzün bir tarafı düşmüş, kollar kaldırılamıyor ve Konuşma kekeleyerek” durumu mevcut mu? Bu işaretlerden herhangi birini tespit ettiğinizde zaman kaybetmeksizin acil müdahale için gerekli yer aranmalı… şeklinde öneride bulunuluyor.. Biz yine de Allah korusun diyelim.. ABD’de bu hastalık 4. sırada ölümcül olarak tespit edilmiş.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code