BM’den Türkiye’ye çağrı: Gönüllülere izin verin geçsinler

by admin | Cuma, Eki 10, 2014 | 1507 views

KOBANEBirleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Türkiye’ye çağrıda bulunarak, Kobani’yi korumak için Suriye’ye geri dönmek isteyen Kürt gönüllülere izin verilmesini istedi.

AFP ve Reuters ajanslarının haberine göre, Cenevre’de basın toplantısı düzenleyen Mistura, Kobani’de halen çoğu yaşlı 500 ila 700 arasında kişi olduğunu söyledi.


Mistura, “Kentteki meşru müdafaya destek olunması için Türk yetkililerden mülteci geçişine izin verilmesini istiyoruz” diye konuştu. Mistura; Türkiye’ye, “kendi topraklarından yapabildiği kadarıyla koalisyonun caydırıcı eylemlerine destek vermesi” için de çağrıda bulundu.

“Herkes bu katliamı durdurmak için elinden geleni yapmalı” diyen BM temsilcisi, “İnsanların kafasının kesildiğine şahit olmamayı ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

Mistura, Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesi halinde ilçedeki sivillerin “büyük ihtimalle katledileceğini” ve militanların sınır bölgesinin büyük bölümünü kontrol altına alacağını söyledi.

AFP, “çatışmalarda genellikle tarafsız kalmaya gayret eden BM’nin bu kez alışılmışın dışında bir açıklama yaptığına” dikkat çekerken, Mistura’nın “kilit öneme sahip Kobani’deki tehlikeli durum nedeniyle eşine az rastlanır bir çağrıda bulunduğunu” belirtti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code