Boğaziçi Köprüsü yine bakıma girdi: İstanbullu perişan

by admin | Salı, Haz 10, 2014 | 1026 views

BOGAZICI-KOPRU-2
İstanbul’da yaşayanların (İstnabullu demiyoruz) çileleri bitmeyecek anlaşılan. Esaslı bir yağmurda yolları seller götürür, köşebaşında kapkaçcı bekler, trafikte eli sliahlı adamlar dolaşır, hırsız evleri uğrak yeri yapar vesaire vesaire.. Tabii en önemli çile kaynaklarından birisi de köprülerdir, İstanbul’da yaşayanların..

Evet, yine bir köprü macerası ile karşı karşıya bu şehirde yaşayanlar. Zira Boğaziçi Köprüsü’nde aylar sürecek olan bakım çalışmaları başlamış bulunuyor. Elektrik panolarının değişimi ile başlayan çalışmaların gece yapılacağı ve bir şeritin trafiğe kapatılacağı bildiriliyor, Allah’tan…

Köprüde ilk etapta elektrik panolarının değişimi ile başlayan çalışmalar kapsamında daha sonra 236 adet askı halatının değişimi gerçekleşecek. Daha sonra kulelerdeki çelik levhalar değiştirilecek, son olarak da üst yapı yenileme çalışmaları yapılacak.


Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçen yıl ağustos ayında yaptığı açıklamada çalışmanın okullar kapandıktan sonra yapılacağı söyleyerek, “Trafiğin olmadığı ya da en az olduğu bir süreçte çalışmalar yürütülecek. Bütün çalışma 540 gün olacak. İşin fiilen başlama tarihi 2014 Haziran ayı itibariyle olacak. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınacak. Ağırlıklı olarak gece çalışılacak. En fazla birer şerit belki kapatılabilir” diye konuşmuştu. Ancak yeni Bakan Lütfi Elvan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “540 gün köprünün kapalı olması gibi bir durum yok. Biz zaten çalışmalara alttan alta başladık. Şu anda bunu fark etmiyor bile olabilirsiniz” demişti. Bakan Elvan’ın verdiği bilgiye göre haziranın ikinci yarısından itibaren Boğaziçi Köprüsü’nde şeritlerden birinde kontrollü kapatma yapılacak. Elvan, “Köprüdeki 6 şeritten sadece biri kapanacak. O da trafiği aksatmayacak. Çünkü akşam belli bir saatten sonra, trafiğin olmadığı saatlerde kapatma işlemini yapacağız. Gündüz saatlerinde de trafik akmaya devam edecek” dedi.

Köprüde yapılacak olan çalışmaların özetle dökümü şöyle;

236 askı halatı değiştirilecek
Elektrik panoları yenilecek
Ana kablo ve akraj odaları için korozyona karşı nem alıcı sistem kurulacak
Asansörler yenilecek, kablolar değişecek
Asfaltlama yapılacak

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code