Borsa yine duraklama eğilimine girdi:

by admin | Cumartesi, Tem 5, 2014 | 863 views

BORSA-10
Borsa ve piyasalar tam toparlıyor mu derken (esasında bu istikrarsızlıklar ve kavga gürültü içinde nasıl olsun ki?) yine dış veya iç kaynaklı bir haber geliyor ve iyileşme göstergelerinde geriye gidiş veya duraklamalar yaşıyoruz.

Nitekim son olarak açıklanan enflasyonun beklentileri aşması faiz ve liraya yaramadı ve dış kaynaklı haberler de tuz biber olunca borsa durakladı ve geriye gitti. Piyasa analistleri ve banka ekonomistlerinin değişmesini beklemediği enflasyonda aylık artışın yüzde 0.31 çıkması, faiz ve döviz piyasalarında hareketlenmeye neden oldu.


Mitekim, enflasyon açıklanmadan önce 2.13 lira düzeyinde işlem gören ABD doları, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, Merkez Bankası’na faiz indirimlerinin devam etmesi gerektiği yönündeki açıklamaları ile birlikte 2.1366’ya kadar yükseldi. Diğer taraftan enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasının devlet faizlerindeki  yükselmenin de kısmen nedeni olduğu düşünülüyor. Nitekim, piyasalarda gösterge devlet tahvilinin bileşik faizi yüzde 8.21 düzeyinden yüzde 8.33 düzeyine çıktı.

Uzmanlara göre burada Merkez Bankası’nın da düşük peerformansı söz konusu ve Merkez verdiği sözü yerine getirememiş ddurumda, maalesef. Diğer taraftan, aynu uzmanlar enflasyondaki bu gelişme ile piyasaların Merkez Bankası’ndan yeni faiz indirimi beklentisinin de azaldığına da işaaret ediyorlar.

Bu arada, bütün bu gelişmelerden etkilenen BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yatay tamamlayarak bir önceki kapanışa göre 6 puanlık yükselişle 77.534 puandan kapatmış oldu günü. Uzmanlar, ABD piyasalarındaki tatilden dolayı BIST 100 endeksinin dar bir bantta yatay seyrettiğine de dikkat çekiyorlar. Aynı uzmanlar gelecek hafta ise 76.000 – 77.000 seviyesinin destek ve 78.500 – 79.500 seviyesinin direnç konumunda olacağını düşünüyorlar.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code