Borsa yine düştü, 77 bin 271 puanı gördü

by admin | Pazartesi, Ağu 11, 2014 | 831 views

BORSA-10Uluslararası derecelendirme kuruluşu olan Fitch’den gelen “Erdoğan’ın seçim zaferine rağmen siyasal riskler yüksek seviyede seyrediyor” açıklamasını pek sevimli bulmayan borsa sert satışlara sahne olunca indeks günü yüzde 2.43 kayıpla 77 bin 271 puandan kapadı.

Seçim senaryolarının gerçekleşmesinin ardından güne yüzde 1’in üstünde yükselişle başlayan ve 80 bin puan seviyesinin üstüne çıkan endeks Fitch açıklamaları ile sert satışlara sahne oldu. Bankacılık hisseleri önderliğinde gerçekleşen satışlar borsayı tekrar kritik 80 bin seviyesinin altına getirdi.


Halbuki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1. turda zaferle ayrılması ile piyasalarda beklenen senaryo gerçekleşmiş ve birçok şey yerli yerine oturacak sanılmıştı.

Diğer taraftan yüksek enflasyon, Fed faiz kararının zamanlaması ve IŞİD ile sıcak çatışmaların haftalar süreceğinin açıklanması seçim sonrasına taşınan piyasa riskleri olarak göze çarpıyor ve bunlar da olumsuz olarak etki yapıyor.

Bunun yanı sıra cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turda bitmesinin çok öncesinde fiyatlandığını belirten finans sektörü temsilcileri başbakanın kim olacağı ve kabine belirsizliğinin piyasalar üzerinde satış baskısı yaratabileceğini belirtiyor. Nitekim Abdullah Gül Ak Parti’ye dönme kararını açıklamasına rağmen parti başkanının seçileceği kongrenin 27 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninden bir gün sonra yapılacağının açıklanması piyasalarda satış baskısını canlı tuttu. Uzmanlar endekste 77.500 seviyesinin kırılması durumunda satışların artabileceğine, dolarda ise 2.1580 TL’nin geçilmesinin ise yükselişi artıracağına dikkat çekti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code