Borsa yükselirken dolar düştü

Bu menkul kıymetler piyasası hakikaten de oldukça tuhaf bir ortam. “Ekonomi kötü, kötüye gidiyor” filan diye bas bas bağırırken uzmanlar – ki gerçek de farklı değil sanırız – borsa bir anda yükselmeye başladı, böyle durumlarda en sağlam yatırım aracı olarak görülen dolar da tam aksine düşerken… Bir kere daha oldukça şaşırtıcı bir durum yani… Tabii ki Amerikan Merkez Bankası FED kararları filan etkili oldu ama, tek sebep o olmasa gerek… Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırım sürecinin yavaş olacağına ilişkin beklentilerle dolar endeksinin 100’ün altına gerilediğini kaydederek, dolar/TL’nin de buna paralel 3,60 desteğinin altına indiğini ifade etti.


Pekiyi bugün neler oldu piyasada? Güne olumlu beklentilerle hafif alıcılı başlayan Borsa İstanbul (BİST), seans içerisinde gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek seviyesini gördü ve 91 bin 490 puanı görerek 28 Ocak 2015 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Daha sonra gelen satışlarla ise 90 bin 600 seviyelerinde dengelendi. Dolar ise 3.60 TL’nin altına inerek 3.59 TL seviyesinden işlem gördü ve son 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Diğer taraftan borsa ise sabah saatlerinde gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 91 bin 490 puana ulaştı. Daha sonra gelen satışlarla ise kapanışa yakın 90 bin 600 seviyelerinde dengelendi ve önceki güne göre yüzde 0.3 değer yitirdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!