Bu Yandex’ten bir cacık olur mu?

by admin | Cuma, Mar 28, 2014 | 3824 views

YANDEX TÜRKİYE“İnternet Arama Motoru” pazarında malum kral GOOGLE.. Hiç tartışmasız ve su götürmez bir şekilde hem de.. Yahoo filan gibi firmaların sırtını bir daha kalkmamak üzere mindere yapıştırmış bulunmakta malum ve de en büyük özelliği sunduğu ürün/hizmet türüne kendi adını vermiş durumda aynen jilet, veya selpak gibi; GOOGLE’la diye bahsediliyor, internette bir şey aramak için..

“İnternet Arama Motoru” pazarında malum kral GOOGLE.. Hiç tartışmasız ve su götürmez bir şekilde hem de.. Yahoo filan gibi firmaların sırtını bir daha kalkmamak üzere mindere yapıştırmış bulunmakta malum ve de en büyük özelliği sunduğu ürün/hizmet türüne kendi adını vermiş durumda aynen jilet, veya selpak gibi; GOOGLE’la diye bahsediliyor, internette bir şey aramak için..

Bu arada Çin’de malum bir yerel arama motoru mevcut ve pazara hakim, devlet amcasının da koruması altında.. Yönetim her fırsatta Google’a çelme takmak için elinden geleni yapıyor..

Diğer bir alternatif olarak ortaya türeyen YANDEX isimli Rus ürününe gelince, bu da kendi ülkesinde etkili.. Malum, Ruslar hala dünyadan kopuk.. İngilizce filan da bilmezler.. Dolayısıyla Rusça bir arama motoru (yani YANDEX) onlara baştan beri daha cazip gelmiş..

Bu YANDEX boyunu, cüssesini hesaba katmadan (ki esasında iyi de yapmış ilk etap olarak, bizce) dış pazarlara da açılma yolunda ilk durak olarak Türkiye’yi seçmiş bulunmakta bilindiği üzere…

Tabii, Türkiye’de Google yine kral, hatta en başarılı olduğu yerlerden biri belki de ülkemiz .. İnternet kullanıcısının yüzde doksan dokuzu filan Google kullanıyordur herhalde.. Ayrıca, ADSENSE ve ADWORD denilen reklam uygulamaları da bu firmayı katiyetle alternatifsiz kılıyor..

Bu arada, Google tam bir MONOPOL durumunda olduğundan astığı astık, kestiği kestik.. Kafasına göre takıldığı uygulamalara kimse kafa kaldırıp da “GIK” bile diyemez vallahi.. Anında hesabını kapatır.. Sitesini “SANDBOX “ yapar, hatta bir de banlayıverir (yani yasaklar)…


Tabii böyle bir tepeden inme “EMPOZE” durumu kimsenin hoşuna gitmediği halde, insanlar (en başta da site sahipleri ve webmasterlar vs) “tıpış tıpış” Google’ın her dediğine boyun eğerler.. Google’ da bu müthiş gücün etkisiyle sık sık mantık dışı, tuhaf uygulamalara imza atar.. site sahipleri aleyhine.. ve yaz-boz tahtası şeklinde hatta..

Şimdi buna bir alternatif olarak Türkiye’de türeyen YANDEX hakikaten de bir umut olabilir mi acaba? ZOR DOSTUM ZOR.. Zira bizce YANDEX, ADWORDS VE ADSENSE tarzında kullanıcılara para da kazandıran uygulamalara başlamadıkça, bunu becermedikçe.. zor dostum zor..

Yani, adam Google’da adsense hesabı açmış ve sitesinden tıklanan reklamlardan para kazanıyor.. veya adam internete reklam vermek istiyor.. İşte Google orada hemen hallediyor bu işi.. Adwords isimli sistem dahilinde ücret karşılığı reklam alarak…

İşte burada profesyoneller bile tam manasıyla devreye giriyor.. Olay şöyle; Web işleri neden yapılıyor? İnternette bulunur olmak için.. Ya mal satacaksın, ya da fikir dağıtacaksın vs.. Peki hangi ortamda? En çok kullanılan, yani Google.. Ayrıca, site yapan adam para da kazanacak reklamlardan.. Şimdi gidip de Yandex’i mi baz alırsın Google’ı mı? Cevap belli .. Dolayısıyla webmaster grubu (hani arabada tamirci veya şöför hesabı) nereyi tavsiye eder bu durumda? Cevap yine belli.. Sen istediğin kadar yırtın dur.. Bilirkişi Google işaret ediyor.. Anlaşılır gibi değil mi?

Peki Yandex ne yapıyor bunun karşılığında? Yandex’in Türkiye’deki başı kulüp kulüp dolaşıp anlaşma yapıyor.. Neymiş efendim? Fener taraftarı Yandex kullanacakmış bundan sonra filan.. Ha ha lütfen güldürmeyiniz..

Unutmadan, Firma bir de İstanbul’da trafik, Istanbul haritası filan falan gibi diğer aksesuarlar sunuyor internet kullanıcısına.. İyi güzel de bunlar aksesuar ismi üzerinde.. Siz sadede gelin.. İnternette arama motoru rekabetinden bahsediyoruz.. ARAMA … Bundan haber verin…

Dolayısıyla, böyle “hayali” ve süslü çabalarla (veya siz göre aynı zamanda PR ile) bu işler zor olur dostum zor.. Bu iş KOSKOCA bir medya grubunu arkana alıp, Türkiye’deki rakiplerini silindir gibi ezmeye benzemez..

Aman ayık durup, karıştırmamak lazım.. Karşında GOOGLE var Google.. Senin grubunu filan satın alıverir istese.. Onun için bu işler böyle kulüp başkanlarıyla el sıkışırken resim çektirmekle olmaz..

Var mı herhangi bir ADSENSE veya ADWORDS tarzı projeniz? Yoksa geçiniz lütfen…(bugüne kadar böyle veya benzeri bir uygulamaya girişmemiş olmanız bile umut kırıcı açıkçası – herhangi bir sinyal de yok bu arada)

Ha bu arada unutmadan; Telefonlarınız çalınca açmalı sekreterleriniz.. Cevapsız kalmamalı.. Malum ya Google’a rakiplik yapıyorsunuz.. Sultanahmet’te lokantıcılar bile daha özenli bu konuda sanki ..

13.02.2013
GÜCE SAYGI DUYAN … AMA MONOPOLE GICIK OLAN BİR KULLANICI (anlayana)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code