Bülent Arınç: “Bu parti bir kişinin şahsi mal varlığı haline getirilemez”

BÜLENT ARINÇEski Başbakan Yardımcısı ve Meclis Başkanı Bülent ARINÇ AKP’yi yine topa tuttu. Arınç bu defa da hiç şüphesiz ki AKP mensuplarını küplere bindrecek ifadeler kullanarak şöyle dedi: “Bu parti Tayyip’in partisi değildir. Bu parti milletin bize bir emanetidir, hepimizin partisidir. Bir kişinin şahsi mameleki haline getirilemez”.

Zaman zaman yaptığı sert çıkışlarla tanınan ARINÇ BBC Türkçe’ye verdiği röportajda Erdoğan’dan, Davutoğlu’na, başkanlıktan, başbakanlığa kadar ve daha bir çok konuda görüşlerini paylaştı.

“Bu parti Tayyip’in partisi değildir. Bu parti milletin bize bir emanetidir, hepimizin partisidir. Bir kişinin şahsi mameleki haline getirilemez” şeklinde ifade kullanan ARINÇ, Davutoğlu’nun istifasını ise “gelişi ne kadar şık ve iyi olduysa, giderken herhalde çok da şık olmadı” diye yorumladı.


ARINÇ ayrıca başkanlıkla ilgili olarak da şunları ifade etti:

“Başkanlık konusundaki tartışmalar yeni Anayasa’nın da önüne geçti. Maalesef Türkiye’de her meselenin önünü kapatan bir konu haline geldi. Ekonomi konuşamıyorsunuz başkanlığı konuşmaktan; Suriye’yi konuşamıyorsunuz, dış politikayı konuşamıyorsunuz, iç politikadaki terörle mücadeleyi ve yeni süreci konuşamıyorsunuz. Ağzını açan herkes başkanlıktan veya yarı başkanlıktan bahsetmeye başlıyor. Geldiğimiz noktada aslında bu konunun hem parlamento içerisinde hem de referanduma götürülerek halkın bu konuda ne düşündüğünü bilmemiz lazım. Çünkü her meselenin önünü tıkayan çok hayati meseleleri arka plana atan bu tartışmalardan Türkiye’ye fayda yok, hayır yok. Bizim bu meseleyi gündemden çıkarmamız lazım. Yalnız çıkarabilmemiz için, sayın Cumhurbaşkanımızın nasıl bir sistem istediğini de bilmemiz lazım.

Mesela CHP nasıl bir başkanlık istiyorsunuz, getirin görüşelim dedi. E bu çok iyi bir meydan okuma. Bunun karşılığının AK Parti tarafından işte böyle bir başkanlık sistemi diyerek somutlaştırılması lazım. Şu anda somutlaşmış başkanlık yönetim modeli olarak bir model elimizde yok. Anayasa profesörleri bile konuşuyor, 20 defa dinleyin, ne dediğini anlamıyorsunuz. Ben anlamıyorum şahsen.”

Ayrıntılı haber için TIKLAYIN

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code