Büyük nasıl olunur? Falkland ve kıssadan hisse

FALKLANDSene 1982.. Yer Arjantin açıklarında FALKLAND adaları.. Yıllarca İngiliz Devletinin hakimiyeti ve koruması altında kalmış bir sömürge.. İngiltere’den uzaklığı ne derseniz eğer yaklaşık 13,000 km.. Yani tam deyimiyle dünyanın öbür ucunda..

Arjantin esasında belki de haklı olarak bu adacıkların resmen kendi toprağının içine girmiş bulunduğu ve buradaki hükümranlık haklarını geri istediği iddiasıyla yola çıkarak burayı emrivaki şeklinde işgal ediveriyor.. Lütfen “Dikkat Buyurunuz”; 40 km mesafeden filan bahsetmiyoruz.. 13,000 km bir uzaklı söz konusu iki nokta arasında.. Zaten Arjantin’de kendi aklınca buna güvenmiş olmalı; “Bu adamlar popolarını kaldırıp 3-5 İngiliz için bu kadar mesafeye zahmet etmezler. Biz de oldu bitti ile bu adaları – ki zaten hakkımız – kendi topraklarımıza katmış oluruz”.. diye düşünmüş olmalı mutlaka..


Ama işte “KAZIN AYAĞI” öyle olmuyor.. Zira, İNGİLTERE “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” ünvanına yaraşır şekilde (şu anda geçmiş olsa bile) topluyor tası tarağı ve uçak gemisi, gemi, helikopter, asker ne varsa tutuyor Falkland yolunu.. Şaka maka değil ha, 13,000 km neredeyse yarım dünya turu.. ve İngilizler gidip Arjantin’i kısa bir savaştan sonra adadan atıp ve her şeyi yerli yerine koyup geri dönüyorlar .. Hani bu iş ABD’nin Vietnam’da gömülüp mağlup olarak geri dönmesine filan da benzemiyor hiç, böylece..

İŞTE BÜTÜN DÜNYA BUNA NE Mİ DİYOR? “Vay be İNGİLTERE hakikaten de BÜYÜK DEVLETMİŞ.. Bunu PALAVRA ile değil, FİİL (AKSİYON) ile gösterdi ispat etti herkese. Demek ki biz de yarın öbür gün bir ihtilaf çıkarıp bu ülkeye DAYILANMAYA kalkarsak adamlar mesafe filan tanımaksızın gelip tepemize vururlar yumruğu, bizi eziverirler.. ABOOO, iyisi mi arkadaş biz bunlara bulaşmayalım”..

Bu arada unutmadan ÇOK ÖNEMLİ bir notu da ekleyelim.. O savaşa kim de katılıyor üstelik hatırlatalım; PRENS ANDREW.. Şaka filan değil ha, kraliyet ailesinin en önemli fertlerinden biri hani ülkesinde “VAKIF” filan işleriyle uğraşmak yerine, kelleyi koltuğa alıp vatan görevine gidip Falkland topraklarında savaşıyor bir helikopter pilotu olarak..

İşte BÜYÜK böyle olunuyor.. Dini istismar edip, bir de üzerine paralel öcüsü ekleyip insanları “Deh de gidelim çüş de duralım” seviyesine indirip teba durumuna getirme becerisini göstererek değil..

Şimdi burada bir KISSADAN HİSSE var mı dersiniz acaba?

YAZAN: Haksızlığı, eşitsizliği ve ADALETSİZLİĞİ ve de KANDIRILMAYI “”insan olmak sıfatıyla” kabullenemeyen bir varlık

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code