Büyük yenilik: Pek yakında borsada tapu devri işlemleri mümkün hale getiriliyor

by editor | Cumartesi, Şub 25, 2017 | 612 views


Özellikle bilişim teknolojilerinde çağı yakalama peşinde ciddi efor sarfeden ülkemizde bir yenilik daha devreye girecek gibi görünüyor pek yakında: Online mobil aplikasyonla sertifika üzerinden tapu devirlerinin mümkün hale getirilmesini sağlanıyor. Bu konuda açıklama yapan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: “Konut projelerinin Körfez’den Balkanlar’a kadar menkul kıymet olarak Borsa İstanbul’da satılmasını istiyoruz. Online mobil aplikasyonla sertifika üzerinden tapu devirlerinin mümkün hale getirilmesini sağlayacağız. Türkiye’deki tüm tarım arazilerinin toplulaştırılmış şekilde alım satımını yapmak istiyoruz” dedi.


Himmet Karadağ, hisse tarafında günde 1,2 milyar ürünün sahipliğini belli kişilerden alıp başka kişilere sorunsuz bir şekilde devrettiklerini söyledi. Bugün 2 dönümlük bir arsayı bile devralmanın çok ciddi bir bürokrasi gerektirdiğinden bahseden Karadağ, ama borsada içinde otomotiv fabrikası olan bir varlığın sahipliğini sıfır problemle değiştirilebildiğini kaydetti. Karadağ, Türkiye’deki tüm tarım arazilerinin toplulaştırılmış şekilde alım satımını yapmak istediklerini, böylece maksimum bürokrasi ve iş zorluğundan minimum bürokrasiye geçilmiş olunacağını dile getirdi.

Borsanın sofistike iş modelini TCMB ile görüştüklerini, mümkün olursa çek sistemini bu sisteme entegre edeceklerine işaret eden Karadağ, “Konut projelerinin Körfez’den Balkanlara kadar menkul kıymet olarak Borsa İstanbul’da satılmasını istiyoruz. Diğer taraftan tapu takas sistemimizle, sertifikayı hiç bir bürokratik engele takılmadan, online mobil aplikasyonla sertifika üzerinden tapu devirlerinin mümkün hale getirilmesini sağlayacağız. Eğer yöneticilerimizden de gerekli desteği sağlayabilirsek, bunu taşıt ve ticaretin diğer alanlarına da taşımış olacağız. Menkul kıymetler ve borsa hepinize konforlu finans alanı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!