Çağdaş Türk Yazarları: Buket Uzuner

BUKET UZUNER
Ön yargısız,  seyyah yazar diyebiliriz onun için. Yaşamı gezerek tanıyan ve bunu kitaplarına aksettiren bir yazar.

Romancı,  hikayeci ve gezi yazarı Buket Uzuner 3 Ekim Pazartesi günü Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi,  (Norveç) Bergen Üniversitesi,  (ABD) Michigan Üniversitesi’nde biyoloji ve çevre bilim eğitimi aldı. (Finlandiya) Tampere Teknik Üniversitesi ve O.D.T.Ü’de araştırmacı olarak çalıştı,  ders anlattı.

Romanları yedi dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin (IWP) onur üyesi olmuş,  2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmıştır. Kuzey Sahra Afrikası,  Kuzey Amerika,  Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan ve yaşayan Buket Uzuner şimdi İstanbullu’dur.

Değerli yazarın bir de çok önemli bir özelliği var; Son derece mütevazi.. İnsanlık kalite göstergesi olarak bizce diğer bütün özelliklerden bile önemli… Toplumun kalite, değer ibresini yukarıya çekmek için son derece gerekli olan kıymetlerden kendisi.. İnşallah uzun yıllar güzel eserleriyle donatmasını diliyoruz dünyamızı…


Buket Uzuner’in yayımlanmış kitapları:

HiKAYE

Benim Adım Mayıs (1986), Ayın En Çıplak Günü (1988),  Güneş Yiyen Çingene (1989),  Karayel Hüznü (1993),  Şairler Şehri (1994),  Şiirin Kızkardeşi Öykü(2003),  YOLDA (2009)

GEZİ

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989),  Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998),  New York Seyir Defteri (2000)

ROMAN

İki Yeşil Susamuru,  Anneleri,  Babaları,  Sevgilileri ve Diğerleri (1991),  Balık İzlerinin Sesi (1993 Yunus Nadi Roman Ödülü) (1992),  Kumral Ada~Mavi Tuna (1998 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü) (1997),  Uzun Beyaz Bulut- Gelibolu (2001),  İstanbullular (2007

BİYOGRAFİ

 Gümüş Yaz,  Gümüş Kız (2002)

ULUSLARARASI YAYIMLARI

İtalya Kumral Ada-Mavi Tuna (Sellerio,  Sicilya)
Yunanistan Kumral Beyaz Bulut Ada- Mavi Tuna (Psichogios,  Atina),
Uzun Beyaz Bulut -Gelibolu (Psichogios; Atina),
İsrail Kumral Ada- Mavi Tuna (Cartaben,  Tel Aviv)

İngiltere A Cup of Turkish Coffee (Milet,  Londra)
G. Kore Kumral Ada-Mavi Tuna (Chungeoram,  Seoul)
Romanya Kumral Ada-Mavi Tuna ( Ars Longa Co.,  Bükreş)
İspanya Kumral Ada-Mavi Tuna (There Borders,  Murcia)

05.04.2014
Editör

Like it? Share it!