Çalıkuşu neden ekranlara veda ediyor?

by admin | Cumartesi, Nis 19, 2014 | 2260 views

CALIKUSUReşat Nuri Güntekin’in müthiş romanı Çalıkuşu daha önce de Aydan ŞENER ve Kenan KALAV isimli oyuncularla dizi halinde TV da yayınlanmış ve çok büyük ilgi görmüştü. Özellikle Aydan Şener’in büyük şöhret yakalamasına neden olan dizi bugün yayınlanmakta olana kıyasla çok büyük ses getirmişti.

Şimdi ise başrollerini Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’in paylaştığı ‘Çalıkuşu’ dizisinin 4 bölüm sonra ekranlara veda edeceği bildiriliyor. Sebep ise anlaşıldığı kadarıyla dizinin yayınlandığı günden beri bir türlü reytinglerde istenilen performansı sergileyememiş olması görülüyor.

Son olarak 26. bölümü yayınlanan dizi 30. bölümüyle final yapacak. Dizinin yayın günü 2 kere değişmiş ve son olarak Cumartesi akşamları saat 23:00’e alınmıştı.


Dizinin biteceğini uygulayıcı yapımcısı İlkay Doğan’da Twitter hesabından duyurdu. İzleyicileri, Çalıkuşu’nun final kararı almasını sosyal medyadan eleştirdi.

Dizi daha önce de 1986 yılında televizyon ekranlarına gelmişti. Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden Osman F. Seden tarafından uyarlanan 1986 yapımı televizyon dizisi. TRT kanalında 20 Nisan 1986 ile 1 Haziran 1986 tarihleri arasında, Pazar akşamları ekrana gelmişti ve 7 bölümdüç

Başrollerinde Aydan Şener, Kenan Kalav ve Sadri Alışık’ın olduğu dizide dönemin birçok önemli oyuncusu da rol almış ve gösterildiği tarihte yoğun ilgi görerek büyük başarı kazanan dizi, 1990’lı yılların başında Rusya’da ve Türk cumhuriyetlerinde gösterildiğinde çok büyük ilgi toplamıştı.

Dizinin Esin Engin imzalı müzikleri de en az dizi kadar çok sevilmiş ve klâsikleşmişti.

51 oyuncu ve 1500 figüranın rol aldığı dizinin çekimleri İstanbul, Bursa, Bolu, Geyve, Göynük, Mudurnu ve İzmir’deki 137 mekânda gerçekleşmiş ve dizi tümüyle TRT dışında hazırlanıp kuruma o dönemin parasıyla 115 milyon liraya mal olmuştu. Dizinin hazırlık devresi çekimleri toplam altı ay sürmüştü.

Çalıkuşu eserinin 1966 tarihli Türkân Şoray’lı uyarlaması da yine Türk sinemasının en usta yönetmenlerinden olan Osman F. Seden’in imzasını taşımaktadır.

19.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code