Çatı adayı CHP tarafından önerildi: Ekmeleddin İHSANOĞLU

by admin | Pazartesi, Haz 16, 2014 | 944 views

EKMELEDDIN-IHSANOGLU
En sonunda beklenen gerçekleşti ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu değerli devlet adamı eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu MHP’ye çatı aday olarak önerildi. Bu durumda Erdoğan karşısında “HİÇ YIPRANMAMIŞ” ve saygın ve de kültürlü, bilgili, yabancı dil konuşan ÇOK ÇETİN bir aday bulmuş olacak. Muhteremin işi şimdi daha da zor bizce.. Bekleyip göreceğiz…

Evet, öneri Kılıçdaroğlu’nden geldi ve MHP Başkanı Bahçeli tarafından da memnuniyetle karşılandı. Şimdi, Taha AKYOL’un “BİRİNCİ SINIF” bir insandır diye övgüyle bahsettiği bu değerli aday hakkında MHP nin net cevabı beklenecek. Hayırlı olsun inşallah diyelim.

KAYNAK: MEDYA

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

1943 yılında Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.


İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı.

1 Ocak 2005’te İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olan İhsanoğlu, örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini de taşıyor.

İhsanoğlu, 2013 yılının sonunda görevini İyad Medeni’ye devretti.

Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code