CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke: “Yükselen hayırı” görüyorlar

Referanduma haftalar kala karşılıklı atışmalar devam ediyor. İki taraf da birbirinin açığın yakalamaya çalışıyor. İşte CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke’ de son olarak referandumla ilgili şunları söyledi; “Saraycılar, yükselen ‘hayır’ı görüyorlar. Bir yandan ‘hayır’ı terörize etmek derdindeler, bir yandan da çok ihtiyaç duydukları ve alışmış oldukları mağduriyetleri yeniden yaratma telaşındalar.”


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Tarihe “kendi hükümetini ortadan kaldırmak için kampanya yapan ilk ve tek başbakan olarak geçecek Binali Yıldırım’ın” hafta sonu “tek adam olacak, başka ne olacak” dediğini söyleyen Böke, getirilmek istenenin bir tek adam rejimi olduğunu CHP’nin, saygın anayasa hukukçularının ve milletin zaten bildiğini aktardı.

Böke, söz konusu değişiklikle ilgili CHP, “Tek adam olacak, Meclis feshedilecek, yargı bağımsızlığı olmayacak” dediğinde itiraz edildiğini anımsatarak, “Şimdi Başbakanın telaş kaynaklı bu itirafıyla bu konu da böylece tamamen kapanmış oldu. Bir tek adam rejiminin getirildiği, AKP’nin kendisi tarafından da itiraf edilmiş oldu. Dolayısıyla artık Türkiye’nin 16 Nisan’da neyi oylayacağı konusunda herhalde kimsenin tereddüdü kalmamıştır. Türkiye’nin önüne konmuş olan yol ayrımı çok açık.” ifadelerini kullandı.

“Tek adam rejimi” olduğunda nelerin yaşanacağını, dünya örneklerinden, 2,5 yıldır yaşanan fiili durumdan 80 milyonun çok iyi bildiğini ifade eden Böke, “Tek adam rejimi istikrarsızlık, yoksulluk, hayat pahalılığı, darbeler getirir, tek adam rejimi şiddeti, ayrıştırmayı, terörü besler, tek adam rejiminde cebinizdeki para erir, biter. Tek adam rejiminde kaos, belirsizlik, öngörülemezlik olur.” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!