CHP Genel Başkanı grup toplantısında hükümete sert yüklendi; “2015’teki felaketlerin kaynağı nedir?”

by admin | Salı, Oca 5, 2016 | 1214 views

KILICDAROGLU-MECLISBugün Salı olması münsabetiyle CHP Genel Bşk KK ‘ da mecliste grup toplantısı yaptı ve önemli açıklamalarla Erdoğan ve AKP hükümetine yüklendi yine. Çok önemli noktalara değinen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle oldu;

2015’teki felaketlerin kaynağı nedir? Hepimizin bunları sorgulaması gerekiyor.

Türkiye’de 70 ilden IŞİD terör örgütüne katılan çocuklarımız var. İki çocuk da canlı bomba olmak istiyor nasıl bir ruh halidir bu. Eğer bu soruları sormazsak demokrasiyi geliştiremeyiz.

İlmi soru sorarak geliştireceğiz. Bunları yapmıyorsak demokrasiye katkıda bulunmuyorsun demektir. Bize oy vermeyen vatandaşlarıma özellikle sesleniyorum olanları, siyaseti sorgulaman lazım. Sorgulayın, soru sorun. Bunu yaptığınız zaman demokrasiye en büyük katkıyı yapmış olacaksınız. – Yeri geldiğinde de benden hesap soracaksın. Yeter ki sen hesap sormayı dene.

Bizim öğrendiğimiz müslümanlıkta canlı bomba olup masum insanları öldürmek yok. Diyanet İşleri ne yapıyor? Biz kendi ülkemizde müslümanlığı anlatamamışsak kime anlatacağız?

‘Kim aldığın aldığın asgari ücreti meydanlarda söyledi?’

Asgari ücret yılbaşında 1300’e çıktı. Ben 1300 lirayı kimin sayesinde aldım. 1300 lirayı kim ilk önce dile getirdi? Şu soruyu kendine soracaksın 13 yıldır sen onların aklında bile yoktun. Sen de oturup sorgulayacaksın beni kim savundu? Kim aldığın asgari ücreti meydanlarda söyledi, dile getirdi? Bunların cevabı kesinlikle CHP olacaktır.

Sen işsizlik sigortası fonundan yaptılar. Yani senin paranla sana propaganda yaptılar. Senin haklarına sahip çıkacak olan sendikalar ama onlar senin haklarını savunmak yerine senden aldıkları paralarla Kamboçya’ya gidiyorlar. Senin hakkını biz savunuyoruz.

Daha sen maaşını alamadan zam yağmuru yapıldı. Zam yapılarak bir ülke yönetilmez. Daha 1300 liranın cebini görmediği bir süre içinde mutfağında yangın çıkardılar.

2016’nın umut yılı olmasını istedim.

Güneydoğu’da doğuda neler oluyor? Biz evimizdeyken o insanlar sokağa çıkma yasağı altında ne yapıyor acaba? On gün sokağa çıkma yasağı olursa önce sen isyan edersin Rizeli vatandaşım. 2002’de iktidara geldiklerinde terör diye bir şey yoktu. 2016 Türkiye yangın yeri. Kim yönetiyor bu ülkeyi? PKK bizi kandırdı diyecekler. Kandırılan bir ülkeden hayır gelmez.

Nasıl Anayasa için bir araya geliyorsak terör sorunu için de bir araya gelmeliyiz. İdris Baluken biz özerklik konusunda anlaştık diyor. Millete hesap veremeyeceğin sözler vermeyeceksin. Kendi bildiğini okudun faturayı bölge halkı çekti. Kürtçe anadil yasağı vardı. O yasağı kaldırılması için yasanın kaldırılmasını ilk isteyen CHP’ydi. Kimseyi etnik kimliğinden, inancından yaşam tarzından dolayı ötekileştirmedik, ötekileştirmeyeceğiz. ‘Bunun sorumlusu kim?’


Analara yalancı bir bahar yaşattılar.

19 okul yakıldı. 7 bin kişi uğradıkları zarar için valilikten yardım talep ettiler. Bütün bunların sorumlusu kim? Sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. Kahvaltıda otururken öldürülen Melek Anne’nin ne günahı vardı? Kim sorumlusu bunun? Bu çatışmalar PKK’nın ekmeğine yağ sürüyor. Güneydoğu’daki çatışmalardan PKK besleniyor. Önce konut yaparsın bölge halkına gelin burada oturun ben teröristleri etkisiz hale getireceğim. Akıl da yok bunlarda. Fatura masum insanlara çıkıyor. AİHM bunlara soru soruyor. Geldiğimiz nokta iç açıcı bir nokta değil. Bunlar ülkeyi yönetemez. Ülkeyi yönetme kapasiteleri yok. Bu ülkeye huzuru getirmek için bize hangi görevi yapmak gerekirse onu yerine getireceğiz.

‘TÜRGEV’e para veren bütün şirketlerin listesini açıklayın’

Biz zaten onu biliyorduk. Biliyorsan bizi neden mahkemeye verdin? TÜRGEV’e para veren bütün şirketlerin listesini açıklayın. Kral Abdullah’a Sevda Tepesi’ni satıyorlar kendisine saray yapsın diye. Tepe birinci derecede sit alanı. Kanun çıkarıyorlar. Anayasa Mahkemesi iptal ediyor. İptal edince uzun süre kalıyor. 2006’da Kral bizim vatandaşlarımıza ambargo koyuyor. 2012’de Erdoğan Suudi Arabistana gidiyor. Kralla konuşuyorlar. Sevda Tepesi yine gündeme geliyor o konuşmada. Nisan ayında Kral TÜRGEV’in hesabına 999.999 bin yatıyor. Çevre ve Şehirlik Bakanlığına ben oraya saray yapmak istiyorum diyor. Bakanlık İstanbul belediyesine yapılaşma izni verin diyor. Ve AKP’lilerin oylarıyla yapılaşmaya izin veriyor. Erdoğan Bayraktar kaç yıl önce alınmış bir şey yapamıyor yazık diyor. Kendi ülkesine değil, Krala acıyor. CHP sayesinde olay yargıya gidiyor ve 2015’te bu yapılaşma izni iptal ediliyor.

İki gazeteci arkadaşımız doğru haber yaptığı için hapiste. Siz darbe hukukunu değiştirmediğiniz sürece bu ülkeye demokrasi gelmez. Darbe anayasası herkes önceden haber vermeksizin istediğini protesto edebilir. Bunu yapan anayasa değil bunu yapan darbe hukuku.

Dokunulmazlıklar konusunda CHP’nin tavrı nettir. Kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın. Hitler dönemindeki yaşanan travmalarla şu anda travmalar aynı. Hitler yargıyı nasıl baskıladıklarını çok güzel anlatıyor. Ne istiyorsa ona uygun karar vereceksin. Doğru haber yaptı diye 21. yüzyılda iki gazeteciyi hapse atan hakim Saray’ın hakimidir.

Başkan olamayacaksın kardeşim olamayacaksın bunu bil

Diktatörlerin yalan söylemek konusunda çok büyük becerisi var. Aynı taktik bizim için de geçerli. Başkanlık da başkanlık. Ülkeyi bölmek istiyorsan başkanlık sistemini getireceksin. İlla da ben başkanlık istiyorum. Tutturmuş. Olamayacaksın kardeşim olamayacaksın bunu bil.

Bir insan düşüncesinden ötürü idam sehpasına götürülür mü?

‘Bağırıp çağıran sözde İslamcılar neden bu laflara sesinizi çıkarmıyorsunuz?’ İsrail’e ihtiyacımız var diyor. İsrail’e muhtacız diyor yani. Ben o bağırıp çağıran sözde İslamcılara da sesleniyorum. Neden bu laflara sesinizi çıkarmıyorsunuz. Ahlak yok mu sizde? 21. yüzyılın Türkiye’si neden İsrail’e muhtaç hale geldi? Sen bu soruları sormuyorsan adam değilsin.

Savaş tamtamları çalınırken yapmayın diyen bizdik. Bugün laikliğin önemi çok daha iyi anlaşılıyor. Atatürk’ün Ortadoğu’dan uzak durun demesi çok daha iyi anlaşılıyor. Şu soruyu 2016’nın ilk haftasında herkes kendine sorsun. Türkiye’yi kim bu hale getirdi? Türkiye’yi kimler yönetiyor?

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code