CHP nin seçim kazanması için temel birkaç şart

by admin | Pazartesi, Nis 28, 2014 | 1309 views

CHP SEÇİM MİTİNGİ
Bir seçim daha geçti ve seküler kesimin bel bağladığı (daha doğrusu bağlamaya çalıştığı) CHP yine kazanan (veya esaslı atak yapna) parti olamadı bir türlü.. Hani “bal yapmayan arı misalii”..

Peki ama neden böyle bu?

Görünüşe bakıldığında CHP Genel Başkanı gayet de çalışkan ve göründüğü kadarıyle (hele hele başka malum şahıslara kıyasla) özü sözü bir ve ağzından çıkan lafa dikkat eden ve (göstermelik değil) gerçek demokrat bir lider..

Üstelik parti yönetiminde ve partide gayet de kıymetli insanlar da var ve biliyoruz ki seçmen dağılımı da bazılarının manipüle etmeye çalıştığı gibi her 2 seçmenden biri AKP li filan hiç de değil (yalnızca yüzde 35 civarı olsa olsa oran)..

Üstelik iktidardaki parti inanılmaz hatalar da yapıyor ve bilhassa lideri öyle şaibelere bulaşmış vaziyetteki gerçeten de demokratik başka bir ülkede olsaydı kabine çoktan istifa ederdi..

İşte bütün bunlara rağmen CHP bu seçimden yine de kazanan taraf olarak çıkamadı – her ne kadar yöneticileri biz avantajlı çıktık deseler de, esas itibarıyla MHP ye yaradı daha ziyade..

Şimdi bu düşük performansın nedenlerine baktığımızda en önemli etken olarak gördüklerimiz şunlar oluyor;


GÜVEN SORUNU: Araştırmalara göre önemli oranda seçmen CHP’yi halktan uzak buluyor. İnandırıcı ve güvenilir görmüyor.
Bu grup seçmenin gözünde CHP beceriksiz ve YÖNETEMEZ..

KENDİNİ LAYIKIYLA ANLATAMAMA (İletişim yetersizliği ve hatta BOZUKLUĞU): CHP Belediyelerinin içinde iyi çalışaanlar varsa eğer örneğin, kimsenin bundan pek haberi yok. PUBLİSİTE zayıf CHP’de.. Halka derdini ve yaptıklarını, başardıklarını anlatma becerisini katiyetle geliştirmeli CHP. Zira, AKP için bu husus çok çok daha kolay. Bütün medya nasılsa ellerinde. Üstelik de vatandaş yapılan yolları vesaire görüyor. “Bak işte çalışıyorlar” diyor..

KADIN NÜFUSA ULAŞIM EKSİKLİĞİ: Normal olarak kadınların daha çok tercih etmesi gereken bir parti olduğu halde sonuçlar bunun böyle olmadığını ve AKP nin kadın oylarını kaptırmadığı görülüyor. Bunda doğrudan yapılan yardımların da çok büyük etkisinin olduğu sanılıyor.

ÇOK KAFADAN AKORDSUZ SES ÇIKMASI: Her ne kadar CHP “Biz demokratız. Parti içi demokrasi vardır. Herkes konuşabilir” filan gibi prensipler vaaz etse de, Türk halkının önemli çoğunluğunun böyle her kafadam ayrı ses çıkması olayına çok da sıcak baktığını söylemek mümkün olamasa gerek. Şekil 1 bakınız AKP. Biçimsiz konuşan oldu mu BB’dan fırçayı yer yerine oturur (partiden kovulmazsa tabii). Türk halkı biraz “disiplin” de istiyor sanki.

Nitekim, son seçimlerdeki rezaletlere ne demeli? Daha seçim bitmemiş ve en üst düzey yöneticiler çıkıp “katiyetle biz kazandık” diye anons yapıyorlar. Aynı şey daha önceki belediye seçimlerinde de İstanbul’da Gürsel Tekin tarafından yapılmıştı. halkın gözünde bunlar inanılmaz olumsuz puanlar…

Bütün bunların üstüne bir gerçek de şu ki, CHP bugüne kadar bir çalışıyorsa, bundan sonra en az iki çalışmalıdır. Zira, rakibi AKP hem müthiş organzie, hem disiplinli ve hem de üç çalışıyor..

Vallahi ne demeli ki bütün bunları dikkate alınca? Allah CHP’ye (ve Türk Halkına) kolaylık versin bari…

28.04.2014
Editör

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code