CHP önseçim uygulayarak Türkiye’ye demokrasiyi gösterdi

by admin | Pazartesi, Mar 30, 2015 | 1113 views

CHP-ON-SECIMBazıları “Demokrasi, halkın oyu, millet iradesi” gibi demagojik nutuklarla milleti uyuta dursun, CHP çok uzun yıllar sonra tekrar milletvekillerini belirlemek için önseçim yaparak tüm ülkeye halkın iradesinin nasıl daha fazla yanıtılabileceğini göstermiş oldu.

1999’dan beri CHP örgütü ilk kez kendi iradesi ile milletvekili adaylarını belirleme heyecanını yaşadı dün. Yıllardır merkezden dayatılan adaylara homurdanan örgütün nihayet fırsat eline geçti.


Bu pratik olarak şu anlama geliyor; Normal olarak şimdiye kadar uygulanan ve tamamen liderin 2 dudağı arasında olan nilletvekili aday seçimi sistemine göre, lider kendi lütuf yaparak seçtiği vekillerin iradesini bir nevi kendi ipoteği altına alıyordu. Bu durumda da mecliste oylamalarda eller kalkarken vekil kendi vicdan ve görüşüne göre değil – parti disiplini adı altında son derece haksız ve saçma bir düzen icavı – liderin emir ve komutalarına göre el kadırıyordu – ki hala da bilhassa AKPde öyle, bize göre.

Şimdi ise CHP’deki duruma baktığımızda lider vekile gidip de seni ben listeye koydum seçtirdim diyemeyecek. Zira vekil bu partinin üyelari (yani halk) tarafından seçilmiş olacak. Yani özetle ve Türkçesi, “lidere gebe kalmamış” olacak. Dolayısıyla da liderin emirlerine göre değil gerçekten de kendi vicdan ve düşüncesine göre oy kullanma imkanı artmış olacak.

Teşekkürler CHP ve tabii ki Kemal KILIÇDAROĞLU. Hani hep parti içinde diktatörce davranmakla suçladıkları CHP lider.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code