CHP referandumla ilgili anket açıkladı

by editor | Cuma, Mar 17, 2017 | 472 views


Referanduma çok az kala günler birer birer tükenirken, bir taraftan taraflar bazı anketler de açıklamaya devam ediyorlar. Örneğin CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel son olarak yaptığı açıklama ile, referandumla ilgili ‘Hayır’ın 4 puan öne geçtiğini söyledi.

16 Nisan’da yapılacak olan referandum için gezici stant ile yola çıkan ve ilk çalışmasını Soma’da Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile birlikte yapan CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, referandum çalışmalarına Kırkağaç’ta devam etti.

Daha sonra Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in de Kırkağaçlı vatandaşlara seslendiği mitingde CHP’nin “Gel kurtul bi hayır’la” adlı referandum şarkısı, klibiyle birlikte tanıtıldı. Kırkağaç’ta ki Deveciler Kahvesi Meydanı’nda yapılan mitingde konuşan Başkan Gönenç, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumun partiler üstü bir mesele olduğunu ve yapılacak olan anayasa değişikliğiyle rejimin ve sistemin değiştirilmek istendiğini söyledi. 15 Temmuz’da yapılmak istenilen darbe girişimine değinen Başkan Gönenç; “Beraber yürüdük biz bu yollarda diye türkü yazanlar döndürmedi 15 Temmuz’dan Türkiye’yi. 15 Temmuz’dan Türkiye’yi Cumhuriyet’e sahip çıkanlar döndürdü. Ve şimdi bir kez daha ayın 16’sında Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e, parlamenter sisteme sahip çıkmak durumundayız” dedi.


Başkan Gönenç’ten sonra konuşan CHP’li vekil Özgür Özel ise konuşmasında; “Bugün buraya ortak değerlerimiz için, parti meselesi değil, memleket meselesini anlatmak için geldim. “Bu ülkenin tarihine baktığınızda istilaya, işgale, mandaya ve özgürlüğü, bağımsızlığı kaybetmeye karşı hep ciddi direnişleri, ‘Hayır’ deyişleri görürsünüz. Hayır demek çoğu zaman korumaktır. Hayır demek felaketi önlemektir. Atatürk ve arkadaşları ‘Hayır’ demesiydi. Bu bayrak inmişti, bu ezan susmuştu” dedi. Afyon’da yaptığı bir mitingde, bir asker annesinin kendisine ‘Hayır’ dediğim için bize terörist diyorlar’ dediğini anlatan CHP’li vekil Özgür Özel; “Dün teröristin önüne halı serenler, ‘bey’ diyenler, ‘sayın’ diyenler, onlarla anlaşma yapanlar, bugün ortaya çıkan şehitler için kurulan tuzakları, kazılan hendekleri, Valiye ‘Görme’, MİT’e ‘Duyma’ askere ‘Önünden de geçseler dokunma’ diyenler bugün sana terörist diyorsa, sen bu memleketin en kıymetli anasısın, sana terörist diyenler utansın” dedi.

Yaptıkları anket sonuçları hakkında da bilgi veren Özel, referandum için ‘Hayır’ın 4 puan öne geçtiğini söyledi. Özel yaptığı açıklamada; “Bu görüşmeler başladığında ‘Evet’ %43, ‘Hayır’ %41 idi. Şimdi ‘Evet’ %42 ‘Hayır’ %46 oldu. Ama 12 puanlık bir kararsız var. Bu kararsızın en az 4 puanını ikna edip bu rejim değişikliğine dur dememiz lazım” dedi.

KAYNAK: MEDYA (CUMHURİYET)

Like it? Share it!