CHP’de yeni yönetim işbaşında

by admin | Perşembe, May 8, 2014 | 932 views

CHP-MERKEZ
Son yerel seçimde beklenen başarıyı sağlayamadığı için eleştirilen CHP tahmin edildiği şekilde yönetimde değişikliğe gitti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından parti yönetiminde beklenen değişikliği yaptı ve yeni yönetim partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü iki koltuğuna iki tıp doktoruna emanet edildi

Bu arada, partinin Merkez Yönetim Kurulu’nda görev yapan 17 Genel Başkan Yardımcısının 5’i MYK dışı kaldı. Diğer taraftan Kılıçdaroğlu’nun , genel sekreterini de değiştirdiği öğrenildi. Bihlun Tamaylıgil MYK dışında kalırken, Gürsel Tekin CHP’nin yeni Genel Sekreteri oldu.

CHP’de genel başkan yardımcılığı koltuğunu kaybeden isimler İdari ve Mali işlerden sorumlu Umut Oran, örgütten sorumlu Adnan Keskin, sivil toplum kuruluşlarından sorumlu Nihat Matkap, yerel yönetimlerden sorumlu olan Gökhan Günaydın ile parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı oldu. Bu listeye genel sekreterlik görevinden ayrılan Bihlun Tamaylıgil de eklenince, toplam 6 isim MYK dışı çıkmış oldu.


MYK dışında bırakılan isimler, 30 Mart seçimleri öncesinde aday belirlemedeki en etkin isimler olarak dikkat çekiyor. CHP’de “aday belirleme komisyonu” olarak anılan 5 kişilik listeden sadece Bülent Tezcan yerini korudu.

Bilindiği üzere,  CHP örgütünün en büyük şikayeti, yerel seçimlerde aday belirleme konusunda idi. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun özellikle yerel yönetimlerden ve örgütten sorumlu iki genel başkan yardımcısını değiştirmesi, “Genel Başkan, örgütün şikayetlerini dikkate aldı” olarak yorumlandı. Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimlerden sorumlu Gökhan Günaydın’ın yerine Veli Ağbaba’yı, Parti örgütünden sorumlu Adnan Keskin’in yerine Tekin Bingöl’ü, Parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı’nın yerine Seyhan Erdoğdu’yu Genel Başkan Yardımcısı olarak atadı.

Tekin Bingöl, Önder Sav döneminde “genel sekreter yardımcısı” olarak görev yaptığı için, örgütü iyi tanıyan bir isim olarak biliniyor.

Diğer taraftan CHP’nin medya ilişkileri ise Emel Yıldırım’a emanet edildi. 1959 Aydın doğumlu olan Yıldırım, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra Anadolu Ajansı, CNN Türk gibi basın kuruluşlarında çalıştı.

CHP’nin yeni yönetiminde dikkat çeken bir başka unsur ise, partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü koltuklarından ikisinin, iki tıp doktoruna emanet edilmesi oldu.
Genel Başkan yardımcılıkları içinde en güçlüsü olarak görülen örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığına, tıp doktoru Tekin Bingöl getirildi. MYK’da “üç numara” olarak anılan idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına ise, yine tıp doktoru olan Haluk koç atandı. CHP’nin yeni yönetimindeki bir başka tıp doktoru ise, Sivil toplumdan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak atanan Aytun Çıray.

08.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code