CHP’den bombalar: Asgari ücreti 1500 TL.. Borçlar siliniyor

CHP-SELIN-BOKEAKP hükümetinin 12 yıl boyunca bu ülkeyi idare (??) ettikten sonra neredeyse maddi manevi iflas noktasına getirdiğini azıcık aklı ve birazcık vicdanı olan (özel menfaatleri veya biatçı olmayan) bütün vatandaşlar yaşayıp görüyor. Bu ülkeye yepyeni bir soluk, heyecan ve kan değişikliği lazım..

Öyle bir değişiklik ki vatandaş her an polis gelip beni götürebilir korkusu yaşamasın, malum şahısa hakeret iddiasıyla..

Öyle bir değişiklik ki iktidara veya bunların yağcı ve çömezlerine yakın olan milyonlar bir şekilde dolaylı veya dolaysız menfaatleri otlanırken, normal, tarafsız ve düzgün vatandaş binbir türlü çile çekiyor daha doğrusu çektiriliyor olmasın, iktidar tarafından.. Muhalif gazeteler ve şirketlerin dizleri titriyor olmasın korkudan” ya şimdi maliyeyi üzerime salarsa ve ocağıma incir ağacı dikmeye kalkarsa malum şahıs” diye..

Bu “öyle bir değişiklik ki..” ifadesi yolsuzluk (ki yüzyılın en büyük yolsuzluk iddiaları da söz konusudur) ve daha birçok hukuk ve vicdan dışı konuyu kapsamak üzere uzar da uzar ..

İşte şimdi muhalefet paartilerinin önünde çok büyük bir fırsat var. Türkiye’yi bitiren, bütün kaynaklarını tüketen ve sömüren, ülkeyi yerin dibine sokan bu iktidardan kurtulma ve buna önderlik etme zamanıdır.. Birbirini yemeden.. Hangi görüşten olursa olsun.. Yeter ki getirilmek istenilen padişahlık pardon başkanlık sistemine karşı birlik olsun..

Bu misyona en yakın parti olarak CHP görünüyor şu anda.. Tabii ki böyle bir görevi alması söz konusu olduğunda MHP nin desteği de kaçınılmaz olacak gibi görünüyor. Zira parlamentoda tek başına iktidar olacak kadar kadar oyu alması şu an itibarıyla ancak hayal..

Bu arada CHP iktidara gelmek için bu sefer her defasından farklı ve programlı, planlı adam gibi bir kampanya yürütmekte çoğu insanın da farkında olduğu gibi.. Nitekim, gerek sloganlar ve gerekse seçim müzikleri müthiş.. Ama daha da önemlisi öyle sözler veriyor ki vatandaşa insanın ağzının suyunun akmaması mümkün değil.

Örneğin, asgari ücretin 1500 TL yapılması gibi.. Gerçekten de müthiş vurucu bir vaad. İnşallah yönetime gelirler ve vatandaşın (çalışan) cebi biraz para görür..


CHP’nin bu konudaki görüşü şöyle: “Türkiye’de asgari ücret zaten düşük. Asgari ücreti arttırmazsanız, insanın o durumdan çıkma isteğini politika yoluyla öldürmüş olursunuz. Asgari ücret artışı, insanları sadece çalışmaya teşvik etmeyecek. Zaten o paranın tamamını harcayacak. Türkiye’nin tıkanmış büyümesini çözmenin hızlı çözümü iç talebi canlandırmak. İç talebi arttırmanın yolu da insanların gelirini arttırmak. Çarpan etkisiyle, esnafa alışverişe, oradan bankaya uzanan çarpan etkisiyle bir kaynak yaratacak.”

Diğer taraftan emekliye yılda 2 maaş ikramiye sözü de milyonlarca emeklinin eminiz ki çok ciddi şekilde dikkatini çekmiştir. Zira emekli enflasyon karşısında ezilmektedir bu AKP yönetiminde..

Ama en önemli sözlerinden biri de CHP’nin “eğer iktidar olursak, kredi borçlarını sileceğiz” şeklindeki beyanıdır.. Bu öyle önemli bir eylem olur ki birçok kişinin hayatını ve hatta aile bütünlüğünü bile koruyabilir..

Bu projeye göre, borçların yüzde 80’inin affedilerek kalan yüzde 20’si 5 yıllık vadeye yayılacak. Bu konuda bankalarla ortak bir formül üretilecek. Yapılan hesaplamaya göre, proje kapsamında yeniden yapılandırmaya konu olacak yüzde 20’lik kısım ise 12 milyar TL’ye karşılık geliyor. Borçluları rahatlatacak proje, her borçlu için değil, alt gelir grubundaki borçluları kapsayacak. Bu konuda bir gelir aralığı belirlenecek. Proje “bir defalık” uygulanacak. Amaç, “borcu borçla ödeme kaygısıyla yaşayan dar gelirlilere yaşam alanı açılması.”

Öyleyse dua edelim ki bu sözleri yerine getirebilecek ortam oluşsun ve vatandaş da bunun rahatlığını ve mutluluğunu yaşasın.

Eğer birisi çıkıp da şöyle derse çok ayıp olur bizce; “Efendim, sırtında yumurta küfesi yok ya.. Attıkça atıyor seçimde oy toplamak için filan…”. Vallahi biz bu kişiye çok açık şu cevabı verebiliriz;

1) Önce sen propogandasını yapmaya çalıştığın partinin Türkiye’yi nasıl tükettiğini, ekonomi ile ilgili bütün olumsuz rakamları nasıl beşe ona katladığını git hele bu rakamları TİK veya Meerkez Bankası’ndan alarak bir incele.. İncele de gözün ve beynin açılsın bir.
2) Palavradan bahsedersek eğer, dünya tarihi vatandaşını bu kadar aldatan, takiye yapan başka bir yönetim görmemiştir.. Örnek mi dedin? Yüzlerce (Sabah başka, öğleden sonra başka sözler dahil, birbirini tekzip eden..)
3) CHP Genel Başkanı gidip noterden taahhütname vermiştir – yer mi acaba bir başka muhterem siyasetçinin bunu yapabilmesi?
4) “Kaynak nerede?” muhabbetiyle milleti kandırmayı bırakınız artık. Sen saraylara, uçaklara milyarlarca dolar harcarsan, devletin imkanlarını on milyarlarca dolar heba edersen (veya yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkarsa) tabii kaynak kalmaz .. Bazıları saraylarda yalılarda oturur, vatandaş da yırtık ayakkabıyla dolaşmaya devam eder.. Hani bakara makara misali..

Tabii bu arada CHP’nin daha başka çok önemli projeleri de var ve bunlar Genel Başkan tarafından açıklanacak.. İnşallah bu seçimler ülkemiz için hayırlı olur ve diktatörlüğe giden yolu açmaz, diyelim.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code