CHP’li Umut Oran konuştu, PYD’nin Sosyalist Enternasyonal üyeliğine red geldi


Sosyalist Enternasyonal Konseyi’nin etik komite toplantısı Kolombiya’nın Cartagena kentinde düzenlendi. Topluluğun başkan yardımcısı CHP’li eski vekil Umut Oran toplantıda konuşma yaptı ve PYD’nin alt kademe üyeliğinin tam yetkili üyeliğe çevrilmesi için yaptığı başvurunun reddedilmesini sağladı.


Oran bu konuda bir yazılı açıklama yaparak şunları söyledi: “Türkiye’nin ilkeli durmaya en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde milletimizin çıkarları için PYD’nin alt kademe üyelikten kurtulup tam yetkili üye olmasına ‘hayır’ dedik. Ben bu ‘hayır’ın sembolik olarak da büyük önem taşıdığına inanıyorum”. Oran, PYD’nin bakanlar kurulu kararıyla ‘terör örgütü’ ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıda söz alan Oran, “PYD’nin bölgede savaş suçu işleyerek insan haklarını ihlâl ettiği Uluslararası İnsan Hakları kuruluşlarının resmi raporlarına da geçmiştir. Ayrıca PKK ile ilişkide olduğu da Türkiye tarafından bilinmektedir” diye konuştu. Oran’ın itirazının Sosyalist Enternasyonal yönetimince de paylaşılması üzerine PYD’nin tam üyelik başvurusu etik komitede kabul edilmedi. Kongre toplantısında, PYD’nin konunun yeniden değerlendirilmesi girişimi, Sosyalist Enternasyonal üyelerinin Oran’ın sözlerini hatırlatması üzerine bir kez daha reddedildi.

Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet üyeleri PYD’yi ve silahlı kanadı YPG’yi (Halk Savunma Birlikleri) ‘terör örgütü’ olarak gördüklerini ifade ediyor. ABD’de farklı kademelerdeki isimler PYD ve onun silahlı kanadı olan Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı. Erdoğan, ABD’nin bu tutumuna birçok kez sert ifadelerle tepki göstermişti.

KAYNAK: UMUTORAN.COM

Like it? Share it!