CHP’nin koalisyon koşulları yerine getirilebilir mi?

KILICDAR-DAVUTSoru şu: CHP’nin koalisyon için öne sürdüğü koşullar yerine getirilebilir mi?

Bize göre son derece zor ve hatta imkansız gibi görünüyor böyle bir olasılık. Zira, KK açıklamasında öyle bazı koşullar deklare etti ki bunların kabul edilmesi demek SARAYDA oturan muhtereme yüce divan yolunun açılması demek oluyor. Dolayısıyla şu anda bile AKP’nin iplerini elinde bulunduran bu kişi böyle bir uzlaşmaya zaten olurunu vermez.. Daha doğrusu veremez..

Bu ifademiz özellikle bu koşulların bazıları için daha da geçerli doğal olarak. Örneğin KK nun ifadesinden alıntılarla irdelersek eğer;

Cumhurbaşkanı kesinlikle anayasal sınırları içine çekilmelidir. O makam her şeye maydanoz olan, her konuda görüş belirten makam değildir. O makam az konuşur, öz konuşur.


Yolsuzlularla mücade. Bizim zaten olmazsa olmazımızdır, bunu CHP’nin dile getirmesi bile abestir. Ama siyaset o kadar kirlendi, bazı siyasal partiler ve makamlar o kadar kirlendi ki, bunu 14. kural olarak almak zorunda kaldık. Kirlilikten arınmak, kesinlikle yolsuzluklarla hesaplaşmak gerekiyor. Çalıp çırpanların bu ülkede artık konuşmaya yüzleri olmamalı. Saygın, hesap veren, doğru dürüst çalışan bir siyaset istiyoruz. Halkın ve ülkenin çıkarlarını savunan bir siyaste istiyoruz…”

Çağdaş bir anayasaya ihtiyacımız var. Daha özgürlükçü bir anyasaya ihtiyacımız var. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına ihtiyacımız var. Yapılan değişiklikler yargıyı yürütme organının arka bahçesi haline dönüştürdü, bundan vazgeçilmelidir. HSYK’yı ikiye ayırmalıyız, bakan ve onun müsteşarı burada görev yapmamalı. Tabii ki yargı denetimden uzak olmamalı, demokrasilerde denetim dışı kalan hiçbir organ olmamalı, kendi kuralları içinde…

Bu koşulları şu an en tepede oturan kişinin hiç ama hiç işine gelebilecek hususlar olarak görmek mümkün olmasa gerek. Dolayısıyla bu kurallar dahilinde bir koalisyonu kabul edemeyecek bir AKP kimle koalisyon yapabilir merak konusu doğrusu.

Fakat bir husus çok açık; Hangi parti bu (ve benzeri) koşulları kabul ettiremediği bir koalisyon yaparsa AKP’ ile çok muhtemeledir ki gelecek seçimde vatandaştan kırmızı kartı ciddi şekilde alnının ortasına yapışmış görür.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code