Çok güzel bir “İnsan” tarifi ve farkındalık denen ayrıcalık :)

by admin | Cumartesi, Ara 5, 2015 | 1322 views

INSAN
Sabah sabah sosyal paylaşım siteleri vs dolaşırken FACEBOOK’da bir değerli hanımefendiden çok hoş insanın içini aydınlatan bir “insan” tarifi görüyoruz Seferihisar Sivil İnsiyatif grubunun zaman tünelinde. Hanımefendi insanı şu şekilde anlatan satırları paylaşmış;

Güçsüzü ezmediğin kadar güçlü
Çirkinin yanında edebini yitirmediğin kadar güzel

Küçüğüne kabalaşmadığın kadar büyük
Büyüğüne saygı gösterdiğin kadar efendi

Haksız olanı kınamadığın kadar haklı
Suçluyu affettiğin kadar kudretli

Övgüye tevazu gösterdiğin kadar erdemli
Tüm canlılara anlayış gösterebildiğin kadar İNSANSIN !.


Evet aynen de böyle.. Bu kadar mı güzel olur, bir insanın nasıl olması gerektiğinin tarifi? Tabii bu cümleden “her insan belirli/aynı bir kalıpta olmalı” filan anlamı çıkarmayalım sakın. Ama insan olmanın “olmazsa olmaz” özellikleri bunlar bizce de..Biz de paylaşımcıya teşekkür edip naçizane şu satırları ilave ediyoruz paylaşımın hemen altına:

“Harikulade bir insan tarifi.. Yürekten TEŞEKKÜRLER..

Ama, bunu okuyup da ne demek istediğini algılayınca bu sefer de insanın içi kararıyor sabah sabah. Neden mi?
Çünkü etrafımıza bir baktığımızda ve dürüstçe değerlendirdiğimizde kaç tane “tarifteki gibi” insan görebiliyoruz? Yoksa yeni gözlüklere mi ihtiyacımız oluşmuş bu arada?

Keşke yukarıdaki insan tarifinin farkında olabilsek çoğumuz.. Bırakın öyle olabilmeyi, en azından olamadığımızın (maalesef) farkında olsak da bir zahmet gayret sarfetsek.

BEN” den başka bir de SEN diye birşey olduğunu bir kavrayabilsek.”

‎Umarız ki bu küçük fakat anlamı, değeri ve önemi çok büyük paylaşım, aklımıza bazı notlar düşürür, hayattaki gelişimimize katkı olması yönünde.. Tabii bu arada “Kardeşim benim yaşım zaten kemale ermiş.. Bu yaştan sonra bana birşey mi öğretmeye kalkıyorsun” diyenler olursa onlara fazlaca bir sözümüz olmaz, “Allah kolaylık versin” haricinde.. Zira biz hasbel kader öğrenme ve gelişimin sonu olduğuna inanmayanlardanız, 66 yaşında bir insan  olarak (veya olmaya çalışan) …

Sevgilerle

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code