“Cumhuriyet Bayramı’nda” cumhuriyet kazanımları hedef alındı

turkey-celebratesGerçekten de eşi emsali rastlanmamış olaylara şahit oluyoruz, cumhuriyetin yüzüncü yılına 3-5 yıl kala… Devletin en üst kademesindeki bir kişi, cumhuriyeti temsil eden, onun sayesinde o mevkiye kadar gelebilen bir kişi ve çevresindekiler, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının düşmanın ağzından söke söke aldığı bağımsızlığımız sayesinde kurduğu bu devletin en kıymetli hazinesi olan cumhuriyeti kötülemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

O cumhuriyet ki (bize göre eşittir Türk Devleti) yüzbinlerce şehidimizin kanıyla ama hiç şüphesiz ki büyük önder Atatürk (ve silah arkadaşlarının) sayesinde kurulmuştur. O “Kurtuluş Savaşı” sayesinde Vahdettin isimli son padişahın anahtarlarını teslim vererek teslim ettiği vatan tekrar Türklerin olmuştur.


Malum şahsiyetin diline dolamış olduğu İsmet İnönü’ de o savaşların hem de en önemli kahramanlarından biridir. Bunu bizler değil bu konuyla ilgili olan bütün dünya tarihçileri bilir ve söyler (Hiç şüphesiz ki en başta Yunanlılar olsa gerek). O İsmet İnönü’ ki yere göğre sığdıramadıkları Osmanlı’nın son döneminde imzalamak zorunda kaldığı Sevr Anlaşması’nın yırtılarak yerine Lozan anlaşmasının yapılmasını ve Türk topraklarından düşman askerlerinin çıkmasını başarmıştır, masada kendisinden kat be kat kuvvetli düşman kuvvetlerinin temsilcilerine rağmen. Beyefendiler “adaları neden verdi?” gibi bir haksız karalama kampanyası yapmaya çalışırken kendilerine şunu sormak lazım; Vahdettin Efendi (bırakın adaları) koskoca ülkeyi neden teslim etti, düşmana?

Diğer taraftan, aynı İNÖNÜ 2. Dünya Savaşı’nda da muhteşem bir oyalama taktiği güderek savaşa girmemiş ve zaten harpten yeni çıkmış kolu kanadı kırık ülkenin bir daha hırpalanmasını önlemeyi başarmıştır. Üstelik de bazıları gibi Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamıştır – İnşallah da öyle olmaz diyelim biz yine de Allah korusun. Onun için neden bu kadar cumhuriyet ve İnönü düşmanlığı yapılır, el insaf demek lazımdır – vicdanen.

İşte bütün bu gerçeklere rağmen ülkenin Cumhurbaşkanı bir Cumhuriyet Bayramı’nda çıkıp Cumhuriyet kazanımlarını hedef alıyor. İnanılır gibi değil… Kendisi “Milletimizi köklerinden kopardılar” diyerek Lozan için de İsmet İnönü’yü eleştiriyor. Gerçekten insaf..

Ama neden böyle yapıldığı esasında çok açık; Çünkü millet (hangi kesimin kastedildiği malum) maalesef eğitimsiz ve ne dense inanıyor kendisine bu kişi tarafından. O zaman da konuşmak serbest, değil mi ya. Yeter ki cumhuriyet “tu kaka” olsun ki yerine belki de başka birşeyler gelebilir hani 🙂

Like it? Share it!