Cumhurbaşkanı Gül: Hukukun üstünlüğü ve verdiği güvence herşeyin başıdır.

by admin | Perşembe, Nis 17, 2014 | 1046 views

ABDULLAH GÜLAnkara’da yapılan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi;

– İş dünyamızın bütün temsilcilerine, dernek ve vakıflarının hepsine daima kucak açıyorum. Şüphesiz ki çatı kuruluş TOBB Başta olmak üzere tüm iş alemini özelliklşe yurtdışı gezilerine davet ediyorum

– Her ne kadar 2000′li yıllara kadar siyasi ve ekonomik büyük krizler yaşandıysa da, demokrsi dışı müdahaleler olduysa da trend özel sektörü öne çıkartan bir şekilde devam ediyor. Bundan sonra da böyle olacak.

– İşadamları eli taşın altında olan insanlardır. Ay sonunda siz maaş ödüyorsunuz. Hazine devletten ödenmeyecek bunlar.

– Bir gecede insanların fakirleştiği, borçların arttığı günlerdir. Bütün bunları siz geçmişte yaşadınız.


– Bunları hafızamızdan atamayız. Şirketlerinizin bilançolarını yaparken sene sonu kar mı zarar mı ediyorunuz bilemez haldeydiniz.

– Bunun kıymetini bilip nasıl daha iyiye taşınabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor

– Önümüzdeki büyük mesele daha yüksek gelir

– Hukukun üstünlüğü, şeffaflık ve hukukun verdiği güvence herşeyin başıdır. Buna en açık misal 2000′lere kadar Türkiye’ye 1 milyar dolardan fazla yabancı sermaye hukukumuza güvenmediği için gelmiyordu. Bugün en az 10 milyar dolar geliyorsa Türkiye’ye olan güven nedeniyle.

– Büyümede gerileme var, bunu tekrar yükseltecek olan özel sektör

– İstikrar ve güven ortamı ancak büyümeyi gerçekleştirir

– Seçim dönemi sert ve gergin geçti, ama bu siyasi geleneğimizde var

– Önümüzde seçimler var diye paniğe kapılmamak lazım

– İnanıyorum ki ileride bunlar da değişecektir. ama bunların kimsenin mortalini bozmaması gerekir. İstikrar ve güven ortamı büyümeyi gerçekleştirir, köklü reformlar yapılabilir, önemli adımlar atılabilir.

– Herkesin işine gücüne bakması gerekir. İş aleminin başarısı hükümetin de başarısıdır. İstihdam yarattık denirken bu istihdam kamu ile sağlanamaz ki.

– Sizler ne kadar başarılı olursanız Türk ekonomik göstergeleri de o kadar gelişir. Moralinizi bozmayın. Herkes işine gücüne koyulsun.

17.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code