Cumhurbaşkanı’nın davet ettiği birçok Alevi kurumu iftara katılmama kararı aldı

alevi-dernekleri-baskaniBaşbakan Binali Yıldırım’ın iftar davetini bir gün sonra iptal etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden iftar daveti alan Alevi kurumları, daveti geri çevirdi. Dün akşam için Beştepe Sarayı’nda planlanan iftar davetine karşı Alevi kurumları ilk kez ortak refleks göstererek katılmama kararı aldı.


Yemeğe bir gün öncesinden davet edilen kurumlar “Çok yoğunuz, zamanımız yok kusura bakmayın” diyerek daveti geri çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş yıllarda iftarına daha çok AKP’ye yandaş ya da tabela örgütleri davet edilirken bu kez her kanattan Alevi kurumları ve Alevi aydınları çağrıldı. Ancak davet edilen bu kurumların tamamı davete katılamayacağını belirtti. Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, “Bu davete katılmayarak birgün önce Başbakan’ın davetini iptal etmesinin rövanşını mı aldınız?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Hayır rövanşla ilgisi yok, biz sorunlarımızın ve taleplerimizin görüşülmediği, sadece Muharrem’den Muharrem’e iftara davet edilip kamuoyuna fotoğraf verilen toplantıları anlamsız bulduğumuzu anlatmak istedik. Sorunların çözümü için de yeniden toplanmalar da zaman kaybı. Her yıl Muharrem orucunda birlikte sofraya oturmak hiçbir sorunu çözmez.”

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir de “Biz sorunların görüşüldüğü bir davet alırsak düşünürüz. Yoksa sadece görüntüyü kurtarmak için iftara gerek yok. Buna zamanımız da yok” şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/614314/Alevilerden_Saray_a_iftar_protestosu.html

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code