Cumhurbaşkanlığı seçimi piyasaları nasıl etkiler?

by admin | Salı, Tem 1, 2014 | 1297 views

BORSA-IST-10
Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birini karşılamaya hazırlanıyoruz çok kısa bir süre sonra. Bu seçim neticesinde köşke kim çıkacak? Piyasalar bundan nasıl etkilenecek gibi sorular doğrusu doğrudan ilgilendiriyor ekonomimizi ve mali piyasaları.

Uzmanların belirttiğine göre, Erdoğan’ın 2 tur sonunda da olsa köşke çıkmasının pek de sürpriz olmayacağı yönünde. Yine aynı uzmanlar mali piyasaların (ve tabii borsanın) bu muhtemel gelişmeyi zaten satın aldığını ve sonuçtan pek de fazla etkilenmeyeceğini düşünüyorlar.


Esas önemli konunun ise AKP Genel başkanlığı ve Başbakanlık koltuklarının kimler tarafından işgal edileceği hususu olduğuna inanıyorlar.Ayrıca yeni kabinede kimin ne görev alacağı da en az o kadar hassas bir konu. Malum, Ali Babacan  bilgisi, çalışkanlığı ve uyumlu davranış biçimi ile piyasaların (ve de çoğumuzun) en sevdiği kabine üyesi. İşte piyasaların hassasiyeti çok daha ziyade bu noktalara yönelik..

Her halukarda Erdoğan’ın işi uydu başbakan modelini yürütme açısından sanıldığı kadar kolay da olmayabilir. Ama bir gerçek var ki Erdoğan’ın işi “saf dışı etmeye çalıştığı” kadim dostu Gül’e daha çoook düşebilir. Dünya hali bu belli mi olur? Ne de olsa Gül’ün (maalesef bütün kişiliksiz duruşuna rağmen) parti içinde yine de önemli bir ağırlığı ve destekçi grubunun olduğu muhakkaktır.

Erdoğan için dostalrı bugünlerde herhaalde şöyle düşünüyordur; “Zor dostum zor”… Umut edilir ki bütün bu gelişmeler zaten dört koldan bataklığın içine düşmüş olan Türkiye’yi hem mali hem de siyasi açıdan daha da beter etkilemez.

Editör

 

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code