Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme saatleri nasıl olacak?

by admin | Cumartesi, Tem 5, 2014 | 1280 views

CANKAYA-KOSKU
Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor ve adaylar kampanyalarını genellikle başlattılar veya başlatmak üzereler. Bu arada seçim için tek resmi otorite olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı seçiminde tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatlerini belirledi.


Kurul 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 89. maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde, oy verme süresini inceledi ve şu karara vardı: Cumhurbaşkanı seçiminde oy verme günü olan 10 Ağustos 2014 Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 Pazar günü tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 08.00 – 17.00 arasında olacak.

Resmi Gazete’de yer alan YSK kararında, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 89. maddesine göre ‘ Oy verme günü, saat 08.00’den 17.00’ye kadar geçecek zamanın,oy verme süresi olarak belirlendiği, ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenlerin, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacakları belirtildi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code