Davutoğlu koalisyon görüşmelerine başlıyor

DAVUTOGLU_FM7 Haziran seçimlerinden bu yana bir ayı aşkın süre geçtikten sonra ve vatandaş ve iş dünyası (ve de dış dünya) dört gözle bir hükümet kurulmasını beklerken “beyler” koalisyon görüşmelerine başlıyorlar bugün – Allah’ın izniyle…

Espiri veya hiciv bir yana, yukarıdaki bu cümle bile Türkiye’de siyasetin ne kadar halka dönük ve onun yararlarını gözettiği konusunda oldukça iyi bir fikir veriyor diye düşünüyoruz..

Evet, Başbakan Davutoğlu bugün ilk seferine çıkıyor bu uğurda; Koalisyon turu çerçevesinde,7 Haziran seçimlerinde en çok vekili çıkaran ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini verdiği AKP’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün 2. parti konumundaki CHP’nin kapısını çalarak “Bismillah” diyor


Bu arada CHP Genel Merkezi’nde de Davutoğlu’nun ziyareti öncesinde hummalı temizlik çalışmaları yapıldığını da öğreniyoruz. AKP-CHP görüşmesi, saat 14.00 olarak planlandı. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşecek. Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın ve öbür gün de devam edecek; Yarın MHP’yi, Çarşamba günü ise HDP’yi ziyaret edecek.

CHP’yi ziyaret edecek Ak Parti heyetinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Ayşenur Bahçekapılı yer alacak.

CHP heyetinde ise Genel başkan Kemal kılıçdaroğlu’nun yanında, Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç ve Selin Sayek Böke bulunacak.

Bu ilk tur ziyaretler daha ziyade nezaket ziyaretleri olarak anılıyor. Nitekim CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da hafta sonunda yaptığı açıklamada, “ilk tur görüşmelerden sonuç çıkmaz. İkinci tur görüşmelerde belki daha sağlıklı sonuç elde edilebilir” demişti. Kılıçdaroğlu, CHP’nin koalisyon kurmak için açıkladığı 14 ilkeden taviz verilmesinin mümkün olmadığını da söylemişti.

Bize sorarsanız malum şahıs oturduğu yerden devletin her kademesine el uzatmaya devam ettiği müddetçe bu ziyaretlerden de daha fazlasından da bir sonuç çıkacağı yok.. Ama yine de çıkmayan candan umut kesilmez diyelim.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code