Sanatçı Tarık Akan kansere yenik düşerek aramızdan ayrıldı

by admin | Cuma, Eyl 16, 2016 | 667 views

TARIK-AKAN-2
Eğer bir Türk Sinema Tarihi varsa hiç şüphesiz ki bunu yazanlardan biri de rahmetli Tarık Akan’dır. Alın teriyle, onuruyla hem de… İnsanların makam, para pul, şöhret sahibi olmak uğrunda bütün insani değerlerinden taviz verdiği bu alemde başını hep dik tutmuş kimse karşısında eğilmemiş nadir sanatçılardan biridir Tarık Akan… Hatta içinde bulunduğumuz siyasi koşullarda bile güçlünün yanında değil, hakkın yanında olmış cesur bir adamdır.. Daha doğrusu adamdı çünkü kaybettik kendisini.. Değerli sanatçı bir süre önce akciğer kanserine yakalanmıştı. Ama öyle anlaşılıyor ki bu illet hastalık karaciğere de atlayıp sanatçının aramızdan erken ayrılmasına neden olmuş (Müjdat Gezen ifadesine göre)


Evet, Yeşilçam’ın usta ismi Tarık Akan, 66 yaşında akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirdi. 111 film ve 4 dizide rol alan Tarık Akan , 1982’de Cannes’da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı olurken, 1985’te Berlin Film Festivali’nde ‘Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü almıştı. Asıl adı Tarık Tahsin Üregül olan Türk sinemasının usta oyuncusu Tarık Akan’ın akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdiği haberi Nazım Hikmet Vakfı ve CHP Genel başkan Başdanışmanı tarafından duyuruldu. Gece saat 01:10 ‘da yaşamını yitiren Akan’ın savaştığı kanser karaciğere de sıçramıştı. Sanatçının vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu.

Usta aktörün oğlu Barış Zeki Üregül, Akan için pazar 18 Eylül Pazar günü saat 14:00’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören yapılacak. Törenin ardından Tarık Akan’ın cenazesinin, Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy’deki  Zuhuratbaba mezarlığına defnedilecek.

KAYNAK: WEB

Like it? Share it!