Dershanelerin dönüşüm tarihi ne zaman?

by admin | Pazar, Nis 20, 2014 | 1456 views

DERSHANELER
Hükümetin ısrarla üzerine giderek ilgili mevzuatı çıkardığı dershanelerin kapatılması konusu biraz daha açıklığa kavuştu. Dershanelere ilişkin yasanın yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 itibariyle en az 3 yıldır dershane kurucusu olanlar, irtifak hakkı tesisi veya bina kiralama talebinde bulunarak özel okul açmak için dönüşüm programına alınacaklar 2 Haziran 2014 – 1 Eylül 2015’te başvuru yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı esas itibarıyla çok zor bir karar olan ve büyük fırtına kopartan konuyla ilgili olarak son adımı da attı ve nerdeyse bütün belirsizliklere kendine göre bir çözüm bulmuş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 14 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, özel okula dönüşecek dershane ve özel etüt merkezlerini dönüşümüne ilişkin yol haritasının belirlendiği ilk genelgeyi illere gönderdi. Genelgenin ardından, dönüşüm sürecine ilişkin alt mevzuatla ilgili de değişikliğe gidileceği bildirildi.


Ortaöğretim özel okulu, özel okul ve diğer özel kurum türlerine dönüşmeyi hedefleyen dershanelerin yol haritasının belirlendiği genelgede, dershane ve özel etüt merkezlerinin dönüşümü sürecinin nasıl yürütüleceği ve takvimin nasıl işleyeceğine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Genelgede, Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan değişikliklerde, öğrenci etüt eğitim merkezlerinin dönüşümü, özel okula dönüşmek isteyen dershaneler için 25 yıla kadar irtifak hakkı tesisi ve 10 yıla kadar bina kiralama imkanı, dershane ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde çalışan eğitim personelinden şartları taşıyanların Bakanlıkta istihdamı ve özel okullarda öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesi gibi hususların yer aldığı belirtildi.

Genelgede bu kapsamda, dönüşüm öncelikleri ile sürece ilişkin olarak yapılacaklar sıralandı. Buna göre, 14 Mart 2014-1 Eylül 2015’te dershane veya öğrenci etüt eğitim merkezi kurucularından, kurumunu başka bir özel öğretim kurumuna dönüştürmek isteyenler, binalarını Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesindeki şartlara uygun hale getirmeleri ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15. maddesindeki “Kurumların Dönüşümü” hükümlerine göre başvurmaları halinde, inceleme sonucu uygun görülenlere, “Kurum Açma İzni ile İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” verilecek.

Yasanın yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014’te faal olan dershaneler ile 5580 sayılı Kanun’la yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinden, dönüşüm programına dahil olmak istemeyenlerin faaliyetleri 1 Eylül 2015’te sona erecek.

Dönüşüm için başvurular 2 Haziran sonrası başlayacak. MEB’e atanmak isteyen öğretmenler için kılavuz ise  Mart 2015’te yayımlanacak.

20.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code