Dershanelerin gözü aydın.. AYM’den flaş karar geldi

DERSHANELERTürkiye’deki en önemli kurumlar hakkında “nereye gidiyoruz.. adalete ne oldu?” diye endişe duyarken Anayasa Mahkemesi çok önemli bir karara daha imza atarak, bazı tek adam yönetimi hayalperestlerinin heveslerini kursağında bırakmış oldu.

İktidar partisi ile (daha doğrusu partinin herşeyi olduğunu sanan kişi diyelim) devletin bütün organlarına nüfuz etmiş olan kan davalısı cemaat arasındaki savaşta çok önemli cephelerden biri olan “dershanelerin kapatılması” konusu şimdilik muktedirin istekleri açısından bakıldığında olumsuz sonuçlanmış görülüyor.

İşin aslına bakıldığında doğaldır ki düzgün bir eğitim sistemi olan ve çocuklarına gerekli bilgileri yeterince verebilen bir ülkede “dershane” denilen PARA TUZAĞI garabet bir sistemin olması düşünülemez bile.. Buna zerre kadar itirazımız yok. Bu husus yıllar önce ele alınıp, en başta da milli eğitim sistemi geliştirilmek kaydıyla halledilmeliydi, en basit şekliyle..


Yapıldı mı, hayır.. Yıllarca trilyonlar aktı bu dershane denilen kuruluşlara.. Nedeni de öğrencinin okulda yeterli eğitim alamamasıydı, öncelikli olarak (tabii ki gençlerin içine sokulduğu amansız yarış bir de).. Sonra birdenbire malum muktedirin  en büyük düşman ilan ettiği “Cemaatin” kalelerini yıkacağız diye inanılmaz bir seferberlik başlatıldı ve en büyük darbenin de çoğu cemaate ait olan özel dershaneleri kapatarak vurulabileceği hesaplandı.. Bu yolda karar alındı ve tarih verildi.. İşte AYM aldığı kararla iktidarın (sabık mı desek) bu yönde almak istediği yola taş koymuş oldu.

ANAYASA Mahkemesi (AYM), binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren 1 Eylül’de dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı dün oyçokluğu ile iptal etti. AYM’nin iptal kararını yarın Resmi Gazete’de yayımlayarak açıklaması bekleniyor. Kararın gerekçesi ışığında 1 Eylül’de dershaneler kapanmayacak, dershaneler eğitim hizmeti vermeye devam edecekler. 1 Eylül’den itibaren okul olma hakkına kavuşmuş olan dershaneler mağduriyet oluşmaması için yine okul olarak devam edebilecekler. Okula dönüşmemiş dershaneler de mevcut hallerinde kalabilecekler. Gerekçeli kararın hemen yayımlanmasında da mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı. AYM’nin oy çokluğu ile alınan kararda şu noktalara dikkat çektiği öğrenildi:

“Anayasa’nın 13. maddesi hak ihlallerinde hangi durumlarda sınırlanacağını belirtmektedir. Bu yasa bu sınırlara uymamaktadır. Aynı şekilde 42. maddesi eğitim ve öğretim hakkının özgürce kullanımını sağlamaktadır. Yasanın bu maddeye de aykırı olduğu görülmüştür. Çalışma özgürlüğü, girişim hakkını düzenleyen 48. maddeye de aykırılık görülmektedir.

EDİTÖR
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code