Devletten vergi borçlularına kolaylık

by admin | Cuma, May 2, 2014 | 1002 views

VERGI-DAIRESI
Devlet vergi borçlusu vatandaşlarına bir jest yapmaya karar verdi. Buna göre Maliye Bakanlığı 48. madde kapsamındaki borçların taksitini 24 aydan 36 aya çıkardı.

Bilindiği üzere birçok mükellef çeşitli sebeplerl ekonomik güçlüğe girerek, devlete olan vergi yükümlülüklerini yerine getirememiş durumda. İşte bunlara uygulanan ödeme kolaylığı ve taksitlendirme işlemlerinin bazı koşulları, Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir iç genelge ile mükellef lehine değiştirildi.


Maliye Bakanlığı bir süre önce yayınladığı bir iç genelge ile mali yönden zor durumda bulunan borçlu mükellefl erin Amme Alacakları Hakkında Kanun’un 48’inci maddesi kapsamında, borçlarının taksite bağlanmasına ilişkin esaslara açıklık getirdi. Borçların taksitlendirilmesine ilişkin süre 24 aydan 36 aya çıkarılırken, vergi dairelerine tanınan tecil ve taksitlendirme yetkisi tutarları yüzde 50 oranında artırıldı.

Bu arada genelge ile vergi dairesi başkanlıkları, defterdarlıklar, vergi dairesi müdürlüklerine tanınan tecil ve taksitlendirme yetkisi tutarları da yüzde 50 oranında artırıldı. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın yetkisinde olan tutar 2 milyon liradan 3 milyon liraya yükseltildi.

Diğer taraftan vergi dairelerinin yetkisinde olan tutarların ilden ile değiştiği de bildiriliyor.

02.05.2014
KAYNAK: MEDYA

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAKINIZ DUNYA.COM

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code