“Devrimci olmakla” ilgili çok güzel bir yazı: Seferihisar Sivil İnsiyatif Grubundan Ekrem Gün yazının sahibi

 

ekrem-gun “Devrimci olmak” konusunda, bildiklerimin dışında daha başka bakış açıları da yakalayabilmek için internette araştırmaya koyuldum. Zira çevremde bu konudaki kafa karışıklığı ile yapılan “DEVRİMCİ” tanımı beni hep rahatsız etmiştir. Yaptığım araştırma ve okuduğum makalelerden anladım ki, aynı kafa karışıklığı sosyal medyada da var. Bu yüzden “devrimci olma”nın ne olduğu, yada ne olması gerektiği ile ilgili daha fazla kafa yormak, kendisini böyle tanımlayanlar için bir ihtiyaç sanıyorum.


Devrimci kimliği sadece siyasal iktidarları devirmekle açıklamak, yada sosyal sınıflar arası mücadeleye indirgemek, ona yapılacak en büyük haksızlık olur. Doğa gücünü devinmekten alır. Ve insan doğuştan devrimcidir. Devrimci kişi kendi yaşam felsefesini doğa yasaları ile, yani diyalektik felsefe ile belirler. Kişi devrimciliğini içindeki adalet ve vicdan duygusu ile, onu ne kadar anladığı, onunla ne kadar bütünleştiği ve hayata geçirdiği ile ölçmelidir. Bu anlamda kişi kendine devrimci diyebilmesi için, önce kendi iç kişisel devrimini yapmak zorundadır. Yani kendinden ve içinde var olduğu küçük birimlerden başlamalıdır. Aile içi , arkadaş ve toplum içi ilişkilerinden, farklı olana, diğer tüm canlı türlerine ve doğaya olan tavrından başlamalıdır. Benzer bir çok konudaki duruşunu, doğa yasalarından aldığı güç ile sık sık kendini sorgulamalı ve yenilemelidir. Devrimci kişi, aklın ışığında sürekli kendini hızla değiştirebilendir. Daha doğruya ve daha güzele olan değişimin sevdası ile devindiği için devrimci olabileceğinin bilincinde olandır.

Kısaca “DEVRİMCİ OLMAK” en küçük ayrıntısına kadar seçtiği yaşamın kendisidir. Söylediklerinin değil.

ekrem-gunDEVRİMCİ OLMAK
Yazar Ekrem Gün
Seferihisar Sivil Yönetim Grubu (Facebook)

Kendisine bu güzel yazısı için teşekkür ediyoruz. Bu yazıyla ilgili Facebook ortamındaki tartışmayı da yandaki linkte takip edebilirsiniz.  DEVRİMCİ OLMAK

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code