Dışişleri Bakanlığı 25 Eylül KBY bağımsızlık referandumu ile ilgili görüşlerini açıkladı

Bölgemizde garip – ama belki de başımıza geleceğini daha önceden tahmin etmiş olmamız gereken – bie sürü olay arka arkaya gelişmeye devam ediyor. İşte şimdi de KBY yani Kürdistan Bölgesel Yönetimi‘nden yapılan en son açıklama kimyamızı alt üst etmeye yetti de arttı bile yine; Neymiş efendim? KBY 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleyecekmiş. Buyrun bakalım uğraşacak bir konu daha.


İşte bunu duyan Dışişleri Bakanlığımız‘ da bu konuda hemen bir açıklama yapmak ihtiyacını hissetti ve şu beyanatı verdi;

“KBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir” diyen Dışişleri Bakanlığı, şöyle devam etti: “Irak halkının içinde bulunduğu bu olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır.”

Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) bağımsızlık referandumu düzenleme kararının vahim bir hata teşkil edeceğini açıkladı.

(KBY önceki gün 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleneceğini açıklamıştı)

Şimdi hep birlikte bekliyoruz bakalım 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekten de neler olacak neler? Allah bu ülkeyi daha fazla şerden korusun diyelim.

Like it? Share it!