Doğalgazda ilginç uygulama geliyor: Çok tüketene indirim

by admin | Cumartesi, Ara 5, 2015 | 1428 views

DOGAL-GAZArtık Türkiye’nin çok geniş bir bölgesinde yoğun olarak kullanılmaya başlanılan doğalgaz diğer taraftan da birçok ailenin bütçesine çok ağır bir yük getiriyor kış ayları boyunca. Ayrıca biliyoruz ki esas olarak sanayi ve elektrik üretimi için de çok şey ifade ediyor bu enerji türü.

İşte şimdi bildirildiğine göre tüketici lehine bazı düzenlemeler yapılması söz konusu olabilecek büyük olasılıkla.

Bu kapsamda “doğalgazda çok tüketene indirim” uygulaması görebileceğiz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) doğalgaz tüketiminin az ya da çok olmasına göre fiyat belirlenmesinin yolunu açıyor.


İlgili haber şöyle:

Hazırlanan kurul karar taslağına göre, dağıtım şirketleri kullanıcılara belirleyecekleri bedelleri uygulamakta serbest olacaklar. Oluşturulacak tüketim kademeleri için uygulanacak indirimli sistem kullanım bedeli, tüketim seviyesi yükseldikçe daha düşük tüketim kademesine kıyasla düşük bedel uygulanacak şekilde belirlenecek. Yetkililer, kurul kararıyla, büyük ölçekli tüketim kapasitesine sahip tesislerin enerji maliyetlerini azaltarak rekabet gücünü artırmasını beklediklerini ifade ettiler.

EPDK’nın hazırladığı kurul kararı taslağına göre, şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri, sistem kullanım bedelini aşmamak ve eşit taraflar arasında ayrım yapmamak koşuluyla kullanıcılara belirleyecekleri bedelleri uygulamakta serbest olacaklar. İndirimlerin belirlenmesinde sadece tüketim miktarı ölçütü esas alınacak. Bu ölçüt dışında herhangi kıstas, sektör, grup şirketi, şehir veya taşeronluk ilişkisi gibi kıstas geliştirilemeyecek. Dağıtım şirketleri indirimli bedellerin uygulanacağı dönemleri EPDK’ya yazılı olarak bildirecekler. Ayrıca indirimleri ve geçerli oldukları dönemleri internet sitelerinden duyuracaklar.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code