Dolar yine aldı başını gitti

by admin | Perşembe, Kas 6, 2014 | 1378 views

DOLAR-BORCTürkiye’nin başı ABD dolarıyla ciddi sıkıntıda. Birbirmizin isminden çok dolar kelimesini telaffuz eder olduk, yediden yetmişe nerdeyse. Sabah kalk dolar ne oldu, akşam yat dolar ne oldu? Kahrolası FED değil mi çomak sokan ne güzel giden ekonomimize (bir de paralel silsilesi var tabii 🙂


Evet bir taraftan ekonomi su yüzünde kalmaya çalışırken diğer taraftan da dolardan yine bir şamar geldi ve Dolar/TL, rubledeki sert değer kaybı ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde bozulmaya paralel 17 Ekim’den beri en yüksek olan 2.2566’yı gördü.

Hisse senetleri Ukrayna’da devlet güçleri ile ayrılıkçılar arasında tekrar silahlı çatışmaların başladığına dair söylentilerin etkisiyle risk iştahındaki daralmaya paralel bankalardaki keskin kayıpların öncülüğünde geriledi. Ukrayna ordusu söylentileri yalanlayarak ateşkesin devam ettiğini açıkladı.

BIST-100 endeksi yüzde 1.83 düşüşle 77,510.28 puandan kapandı. Bankacılık endeksi yüzde 3.47 düşüşle günü bitirdi.

Borsa İstanbul’da en yoğun işlem gören üç hisse senedi arasında yüzde 3.2 gerileyen Garanti Bankası, yüzde 5.19 gerileyen Halkbank ve yüzde 1.89 yükselen THY  yer aldı.

BIST-100 endeksindeki hisselerin işlem hacmi 4.51 milyar lira ile 200 günlük ortalama olan 3.04 milyar liranın üzerinde gerçekleşti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code