Dolar yükseldi.. Borsa düştü… Ama hükümet yetkililerinde endişe söz konusu değil

Yeni yıla rekor üstüne rekor kırarak giren, ardından ise 3 lira 55 kuruşa kadar inen dolar, bu kez de ABD Merkez Bankası Fed’in 14-15 Mart’ta yapacağı toplantıda faiz artışı yapacağı beklentisiyle yeniden hareketlendi. Son haftaların dip seviyesi olan 3,55 TL’den itibaren başlayan yükseliş dün 3 lira 77 kuruşa kadar ulaştı. Kurlarda yaşanan hareketlilik piyasalarda endişelerin yeniden artmasına yol açarken, ekonomi yönetimi ise, ‘türkiye ekonomisi faiz artışından etkilenmez’ diyerek piyasaları sakinleştirme yoluna gitme yolunu seçiyor. Doların ateşini düşürmeye çalışan Merkez Bankası’nın ise döviz rezervi hızla erimeye devam ediyor.


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, piyasalarda Fed kaynaklı dalgalanmaların ekonomiye kalıcı hasar vermeyeceğini söyledi. Canikli, ekonomide ‘en kötünün’ geride kaldığını savundu ve ekonomik olarak zor durumda olan KOBİ’lere bir ayda 10,8 milyar TL’lik kredi desteği sağlanacağı bilgisini verdi. Canikli’nin ardından konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise bir adım daha ileri gitti ve “Fed kararlarının faiz ve kura etkisi sınırlı olur, hatta olmaz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Merkez’in attığı parasal sıkılaştırma adımlarının döviz rezervlerini hızla erttiği görülmeye devam ediliyor. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 3 Mart’la biten haftada 1 milyar 217 milyon dolar azalışla 105 milyar 883 milyon dolara geriledi.

Öte yandan, gelişmekte olan ülkelere yaşanan para girişinin Fed belirsizliği nedeniyle sona ermesi Borsa İstanbul’da da kendisini net biçimde gösteriyor. Hafta başında 91 bin seviyesine kadar yükselen Borsa İstanbul’da son 3 günde kayıplar yüzde 3’ü aştı. Endeks dün günü yüzde 0,54’lük kayıpla 89.003 seviyesinden kapattı. Altın ve avro ise yükselmeye devam etti.

KAYNAK: MEDYA (BİRGÜN)

 

Like it? Share it!