Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini % 3,5 yaptı

by admin | Pazartesi, Haz 23, 2014 | 818 views

DUNYA-BANKASI
Dünya Bankası’ndan ekonomimiz için güzel haber geldi; Banka Türkiye’nin 2014 yılına ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 2.4’ten, yüzde 3.5’e yükseltti.


İçinden geçtiğimiz ve kısmen halen de devam ettiği belirtilen siyasi ve tabii ekonomik sıkıntılara/belirsizliklere rağmen Dünya Bankası hazırladığı “Türkiye’nin Ekonomi Notu” başlıklı raporda, Türkiye’nin güçlenen ihracat ve devam eden kamu talebi sayesinde ekonomi dayanıklılığını koruduğunu belirtti ve Türkiye ekonomisinin 2014 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 2.4’ten yüzde 3.5’e çıkardığını ilan etti.

Dünya Bankası bununla beraber Türkiye ekonomisinin 2014 yılının ilk çeyreğinde yeniden dengelenmeye başladığını fakat dış finansman risklerinin azaltılabilmesi için daha fazla düzeltmeye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun da ihtiyatlı para ve kontrollü maliye politikaları gerektirdiğini belirtti.

Uzmanlar bütün bunların yatırımcı güvenini arttırmak ve orta vadede Türkiye’nin büyüme potansiyelini güçlendirmek için şeffaflığı arttırmaya ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik reformlarla tamamlanması gerektiğini de ilave ediyorlar.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code