Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir ressam: Canip TAŞKIRAN

CANIP-TASKIRAN-TURKIYEINTERNETTE

Düşünce ve düşünce özgürlüğü kadar “”SANAT VE KÜLTÜR” de bizce son derece önemlidir insanın gelişmesi yeşermesi açısından. Bu bakımdan sayfalarımızda zaman zaman sanatla uğraşan insanlarımız hakkında da yazılar yayınlamaktayız. Bu paylaşımımızda EGE BÖLGESİ’nde faaliyet gösteren bir ressam hakkında yazmak istedik; Ressam CANİP TAŞKIRAN.

RESSAM CANİP TAŞKIRAN

1955 Ardahan doğumlu olan CANİP TAŞKIRAN ilköğretimini Malazgirt Muş’ta tamamladıktan sonra eğitim fakültesine devam etti ve bu eğitimini de Van ve Gümüşhane’de tamamladı.

1974 yılında Ankara’da Ticari Bilimler Fakültesi ile eğitimine yeni bir başlangıç yapan TAŞKIRAN, içindeki çocuğun sesini dinleyerek aradığı kariyerin bu olmadığını fark etti. Birinci sınıftan bu okulu terk eden TAŞKIRAN hayatının bundan sonrasını şekillendirecek olan önemli bir adım atarak tekrar sınavlara girdi ve Buca Eğitim Fakültesinde 1985 yılında dereceyle mezun olacağı resim bölümüne adım atmış oldu.


TAŞKIRAN kariyerine ilköğretim öğretmeni olarak başladı ve sanat öğretmeni olarak devam etti. 20 yıllık bir eğitim döneminden sonra kendisi şu anda Seferihisar Halk Eğitim Merkezi’nde sanat eğitmeni olarak görev yapmaktadır. Ressam burada yetişkinlere yönelik resim, heykel, rölyef, seramik, vesaire kurslarını başarıyla yürütmekte ve ayrıca öğrencileri güzel sanatlar fakülteleri sınavları için yetiştirmektedir.

FISHERMEN

BALIKÇILAR – BÜYÜK RESİM İÇİN TIKLAYIN
(Özellikle beğenerek seçtiğimiz enfes bir resim)

Kendisi aynı zamanda 2012 de Seferihisar’da kurmuş bulunduğu Uluslararası Suluboya Derneği’nin Başkan Yardımcısı olarak da görevini sürdürmektedir.

NOT: TAŞKIRAN’ ın resim çalışmaları geniş bir albümü kapsamaktadır. Resimlerini aşağıda belirtilen linkteki web sayfasında görebilirsiniz.

CANİP TAŞKIRAN WEB SAYFASI

 Editör

Like it? Share it!