Emekliler maaş promosyonu için harekete geçiyor

EMEKLI-MAASLARIEmekliler için bür umut verecek ilginç bir haber dolaşıyor medyada: Maaşı bankaya yatan 11 milyon emekli, hakkı olan promosyonun peşine düştü. Konuyu bir dilekçeyle SGK’ya taşıyacak Emekli-Sen, sonuç çıkmazsa dava açmaya hazırlanıyor.

Maaşını bankalar üzerinden alan 11 milyon emekli, vaat edilen ‘promosyon’larda gelişme olmadığı için kamu bankalarına dava açmaya hazırlanıyor. Emekli maaşları, yasa gereği kamu bankalarına yatırılıyor. Sosyal Güvenli Kurumu (SGK), her ay emekliler adına bankalara 12 milyar lira civarında para yatırıyor. Özel bankalar ise 100 lira gibi düşük ücretler vererek kamudan müşteri almaya çalışıyor.

Başbakanlık’ın 2007’de çıkardığı ‘promosyon’ genelgesine göre maaşlarını bankalardan çeken özel ya da kamu çalışanlarının bir kısmı belirli oranlarda promosyon alıyor. Emekliler de, çalışanlar için çıkarılan genelgenin aynısını talep ediyor. Emekli-Sen Sendikası cuma günü, 11 milyon emekli adına SGK’ya, ‘Paramızı yatırdığınız bankalarla promosyon sözleşmesi yapın’ içerikli dilekçeler gönderecek.


Bundan sonuç alınamazsa da 2 ay sonra bankalara ayrı ayrı davalar açılacak. Emekli- Sen Başkanı Veli Beysülen “Emeklilerin yüzde 60’ı zaten bankalara kredi borçlusu. Borcuna en sadık kesim ise emekliler. Zaten maaşları oraya yatıyor. Bu nedenle bankalar, emekliler üzerinden para kazanıyor. Hem para kazanıyorsun hem de promosyon vermiyorsun. Bu haksızlık. Önce kişisel davalar açılacak. Daha sonra bunların birleştirilmesi yoluna gidilecek” diye konuştu. YILDA BİR MAAŞ TALEP EDİYORLAR Emekli-Sen Başkanı Veli Beysülen, isteklerini ‘yılda bir maaş’ olarak formule ettiklerini belirterek, “Davada talebimiz bu olacak” dedi. Emekli Memur-Sen Başkanı Emin Şenver de, “Bin liraya kadar tam maaş, bu rakamın üzerindekilere de belli oranlarda promosyon verilebilir” diye konuştu.

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Emekli Memur-Sen Sendikası da, kamu bankalarının geçen yıl yapılan toplantıda emeklilerin istediği promosyonu veremeyeceklerini söylediklerini aktardı. Sendika Başkanı Emin Şenver, “Emekli çok zor durumda. Bu promosyona ihtiyacı var. Geçen yıl SGK ile çetin toplantılar yaptık. Kamu bankalarıyla görüşmelerimiz oldu. Ama bir sonuç çıkmadı” dedi. Sabah’ın haberine göre; Şenver, kamunun bu tutumu nedeniyle emeklilerin 60 bininin de özel bankaları geçtiğini söyledi. Şenver, “Kamu bankaları bu para yatırma işinden kâr edemediklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanları da bu görüşü destekledi ve Çalışma Bakanlığı tarafından bu promosyon kararı çıkarılamadı” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code