Enflasyon cephesinde durum nasıl?

by admin | Çarşamba, Tem 16, 2014 | 877 views

ENFLASYON-3
Erdoğan’ın (ve destekleyen bazı bakanların) fena halde kafaya taktığı faizlerdeki yükseklik durumu, herhalde şimdi daha net anlaşıldı ki ENFLASYON ile de çok yakından ilgili.

Her ne kadar Erdoğan acaip bir baskı uyguladıysa da Merkez Bankası Başkanı BAŞÇI’ya, uzman ekonomistler durumu görüyor ve Başçı’nın kahramanca direnişini  (Türkiye menfaatine) saygı ve takdirle izliyor.


Nitekim MB’nın aldığı son kararlardaki faiz indirimi katiyetle karşılamadı piyasaların hızlı düşüş  beklentisini. Ama enflasyon rakamları açıklanınca görüldü ki enflasyon daha tam olarak düşüş trendine geçmiş değil ve faizlerdeki ciddi düşüş bunu tekrar azdırabilir.

Evet, tüfe son 24 ayın en yüksek rakamı olan % 9,66 olarak açıklandı. Zaten enflasyondaki düşüşün Haziran ayından itibaren başlayacağı görüşünde MB.

Bu arada iyi olan bir tespit var ki, o da üretici maliyetlerindeki kur baskısının hafiflemesiyle birlikte fiyatların da düşme olasılığı sinyali vermesi. Tabi bu da dolaylı olarak tüketici fiyatlarına yansıyacak.

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde ekonomi açısından daha sevimli bir tablo beklemekle birlikte en büyük meselemizin cari açık ve büyüme hızı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu 2 en önemli veri düzeltilmeden ekonomimizin düzlüğe çıkması gerçekçi bir bakışla pek de mümkün değil aslında.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code