Enflasyon cephesinden kötü haber var: Yüzde 0,31 artış

by admin | Perşembe, Tem 3, 2014 | 881 views

ENFLASYON-3
Ekonomi yetkilileri haziran enflasyon rakamlarıyla birlikte iyi haaberler almayı beklerken, bayağı tatsız bir sürprizle karşılaştılar. Zira eksi gelmesi beklenen enflasyon “maalesef” yüzde 31 artış olarak gerçekleşti. Uzmanların belirttiğine göre bu artışa gıda ve hizmet fiyatlarındaki yukarı doğru hareket neden oldu. Diğer taraftan yıllık enflasyon ise yüzde 9.66 seviyesinden yüzde 9.16’ya geriledi.


Ekonomi uzmanları enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisinin de katkısıyla düşüşe geçmesini öngörüyordu. Bu değişimin  yüzde 0.03 düşüş şeklinde olacağı yönündeydi.sanılıyordu.

Yıllık enflasyon yüzde 9.66 seviyesinden yüzde 9.16’ya gerilerken çekirdek enflasyon da yıllık yüzde 9,77′den yüzde 9,65′e indi.  Normalde haziran ayında düşmesi gereken enflasyon üzerinde gıda fiyatlarının yüzde 0.4 artmasının yanı sıra, sağlık-eğitim-lokanta otel gibi hizmet kalemlerindeki artışın da etkili olduğu anlaşılıyor.

Aylık en yüksek artış yüzde 1,72 ile eğitim grubunda görülürken, sağlıkta yüzde 0,98, lokanta ve otellerde yüzde 0,92, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,70, ulaştırmada yüzde 0,50 artış şeklinde gerçekleşti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code