ERDOĞAN koalisyon konusunda “U dönüşü” mü yaptı?

ERDOGAN-BUYUK2Birkaç gün önceye kadar “Türkiye koalisyona katılamaz, katılmayacaktır” şeklindeki tutumumuz çok kısa bir sürede ve de Erdoğan’ın ABD ziyaretinde tam tersine döndü. Şimdi, Türkiye’nin kara harekatına bile katılabileceği haberleri yorumları dolanıyor ortalıkta.

Peki bu 180 derece dönüşün nedeni neydi tam olarak acaba? Herkes bunu merak ediyor doğal olarak.

İşte baştan beri IŞİD denilen cani örgüte karşı oluşturulan koalisyona katılmaya sıcak bakan CHP, Erdoğan’daki bu tavır değişikliğini sorguluyor şimdi.

CHP yönetimi, 2 Ekim’de görüşülmesi beklenen Irak ve Suriye tezkerelerine, AKP’nin “tavır değişikliği”nin nedeni konusunda Meclis’i bilgilendirmesi ve tezkerelerde “IŞİD’e operasyonun somut olarak tanımlanması” koşuluyla destek vermeyi planlıyor zaten. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin IŞİD konusundaki tutum değişikliğinin birçok soru işaretine de yol açtığını söyledi.


Türkiye’nin birkaç gün öncesine kadar IŞİD’e “terör örgütü” diyemediğine işaret eden Hamzaçebi, ayrıca Türkiye üzerinden IŞİD’e katılmak üzere giden gönüllülerin gittiğini, Türkiye’nin de politik olarak “pasif” kalarak dolaylı olarak şimdiye kadar bu terör örgütüne destek verdiğini anımsattı. Hükümetin şimdiye kadar “terör örgütü” bile diyemediği IŞİD’le ilgili operasyona “her türlü destek” kararı aldığını açıklamasına da “ihtiyatlı” yaklaştıklarını belirten Hamzaçebi, “Erdoğan’ın U dönüşü yapmış olması gerekçesi açıklanmış değildir. Bir pazarlığa dayalı olup olmadığını herkes merak ediyor. O nedenle hükümet bu konuda tezkerelerin görüşmeleri öncesinde Meclis’e bilgi vermelidir” görüşünü dile getirdi.

‘Tezkerede IŞİD olmalı’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise hükümetin 2 Ekim’de Meclis’te görüştürmeyi planladığı Suriye ve Irak tezkereleri konusundaki tavırlarını ise içeriğini gördükten sonra netleştireceklerini ve kararlarını Türkiye’nin ulusal çıkarları doğrultusunda vereceklerini ifade etti. CHP’nin geçen yıl Irak tezkeresine “PKK tehdidi” nedeniyle “evet” dediğini ancak “Suriye’nin içişlerine müdahale” amaçlı getirildiğini düşündükleri için de Suriye tezkeresini reddettiklerini anımsattı. Şimdi hükümetin getireceği tezkerenin içeriğinin önemli olduğunu belirten Altay, “Yuvarlak ifadeler olursa destek vermeyiz. Tezkerede IŞİD’le mücadele konusunda somut, öznel ifadeleri görmemiz lazım. Eğer böyle somut bir ifade olursa destek veririz” dedi.

IŞİD’le mücadele için “kara operasyonu” dahil, Türkiye’nin her türlü katkıyı vermesine karşı çıkmayacaklarını belirten Altay, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, olası bir operasyonda Türkiye’nin “ön saflarda yer alacağı”nı açıklamasına ise tepki gösterdi. Altay, Kerry’nin bu sözlerinin Türkiye’nin bölgesine yönelik politikasının ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlendiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Altay, “Ancak Kerry de, sayın cumhurbaşkanı da şunu bilmeli ki, Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM’nin emrindedir. Dolayısıyla TSK’nin IŞİD terör örgütüne yönelik yürütülecek operasyonda ne şekilde rol alacağına da TBMM karar verir, Sayın Kerry değil” görüşüne yer verdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code