Erdoğan’a Almanya’da büyük karşıt gösteriler yapıldı

by admin | Pazar, May 25, 2014 | 1135 views

ERDOGAN-ALMANYA-GOSTERI
Gezi olaylarından beri gittikçe artan Alevi hassasiyetine karşı gerekli tatmin edici adımları atmaya ve hatta verdiği yeni demeçlerle tam aksine bu yarayı bir nevi kaşıdığı düşünülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Almanya’nın Köln kentine gerçekleştirdiği ziyaretinde Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu öncülüğünde on binlerce kişinin katıldığı yoğun protestolarla karşılanırken Alman basını ve siyasetçilerinin sert eleştirilerinin merkezindeki isim oldu.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte dün Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) kuruluşunun 10. yıldönümü etkinliği çerçevesinde Köln’e gitti. Köln Havalimanı’nın askeri bölümünde Erdoğan’ı, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun da aralarında olduğu yetkililer karşıladı.


Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Erdoğan’ın etkinlik çerçevesinde konuşma yapacağı Lanxess Arena Spor Salonu’na gitti. Erdoğan’ı kalabalık destekçileri “Dik dur eğilme ümmet seninle”, “Türkiye seninle, sen Osmanlı’sın” yazılı dövizlerle karşıladı. 20 bine yakın kişinin olduğu salonda konuşma öncesi Kuran okunurken bazı katılımcıların kefen giydikleri görüldü.

Burada heyeti Erdoğan’ı destekleyen gruplar karşılarken Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu öncülüğünde Ebertplatz Meydanı’nda toplanan kalabalık, taşıdıkları pankartlarla Aachenerweir Meydanı’na yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte on binler AKP aleyhine Türkçe ve Almanca sloganlar attı. Bazı kaynaklar polisin katılımcı sayısını yaklaşık 45 bin olarak verdiğini duyurdu. Bazı Alman sol grupların da destek verdiği eylemde, Soma’daki maden faciası ve Gezi Parkı olaylarına ilişkin pankartlar taşındı. Mitinge, Almanya’nın farklı şehirleri dışında Hollanda, Belçika ve Avusturya’dan da katılım olduğu belirtiliyor.

Kürtlerden çevrecilere, eşcinsellere birçok farklı grubun katıldığı protesto yürüyüşünde en çok atılan sloganlar “AKP istifa, Erdoğan istifa”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza” oldu. Güvenlik kortejinde görev yapanların Soma yazılı baretlerle katıldığı yürüyüşte, “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana”nın yanı sıra Çarşı sloganları ile “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları da atıldı.

“Gezi’de terörist, Roboski’de kaçakçı, Soma’da kader”in yanı sıra Gezi’de ölenler için pankart açılan eylemde “Burada TOMA işlemez”, “Diktatörlüğün fıtratındadır düşmek”, “Sıkıyorsa burada sık” gibi dövizler taşındı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code