Erdoğan’dan abluka altındaki Katar’a destek geldi

Körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan krize ilişkin ilk kez değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yaptırımları doğru bulmuyorum, ilişkimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. Erdoğan devamla “Katar’ın terör zanlısı olarak görülmesini tasvip etmiyorum. Böyle bir durum olsa karşılarına ilk çıkan ilk devlet başkanı ben olurdum. Burada farklı bir oyun oynanıyor. Ama bu oyunun arkasında kim olduğunu henüz bulamadık. Bölgenin daha da karışması gerilimin artması için fırsat kollayanların beklentisini boşa çıkarmalıyız” diye ilave etti.


Erdoğan, “Bizim topraklarımıza yönelik en ufak bir taciz olacak olursa, biz de gereğini yaparız.” diyen Erdoğan, “Sırf bölgedeki politikalarına hizmet ettikleri için terör örgütlerine karşı bir duruş sergilemek yerine onları ‘milis güç’ gibi tanımlamalarla aklayanlar, hayati bir hata yaptıklarını çok yakında anlayacaklardır.” dedi. Erdoğan, Körfez’deki Katar krizi ile ilgili de “Katar krizinin arkasında oyun oynanıyor fakat bunu şu anda çözebilmiş değiliz. Katar’ın terör zanlısı olarak tavzif edilmesini çok ağır buluyoruz. Katar’la ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

ERDOĞAN KATAR KRİZİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genel Merkezi’ndeki iftar yemeğinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları dedi:  Katar’a karşı yaptırımları kesinlikle doğru bulmuyorum. Katar’ın soğukkanlı tutumunu takdirle karşılıyoruz. Körfez’de yaşanan bu krizin bir an önce çözüme kavuşturulması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Katar’la ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Sorunun çözülmesi için diyaloglarımız sürüyor.

Katar’ın terör zanlısı olarak görülmesini tasvip etmiyorum. Böyle bir durum olsa karşılarına ilk çıkan ilk devlet başkanı ben olurdum. Burada farklı bir oyun oynanıyor. Ama bu oyunun arkasında kim olduğunu henüz bulamadık. Bölgenin daha da karışması gerilimin artması için fırsat kollayanların beklentisini boşa çıkarmalıyız.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!