Erdoğan’dan Alman Cumhurbaşkanı’na çok sert mesajlar

ERDOGAN GAUCK
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’deki görüşmeleri ve toplantıları esnasında hükümete yönelik demokrasi uygulaması ile ilgili eleştiriler üzerine Erdoğan grup toplantısında çok sert mesajlar gönderdi. Erdoğan Gauck için “Kendini hala rahip sanıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Gauck Türkiye’ile ilgili görüşlerini ifade ederken “İtiraf ediyorum bu gelişmeler beni korkutuyor” ifadesini kullanmıştı.

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un açıklamalarına tepki olarak şunları söyledi:


“Dün alman cumhurbaşkanı gelmiş, benimle konuştuğu şeylerden sonra ODTÜ’ye gidiyor garip garip şeyler konuşuyor. Kendilerine neler öğretildiyse onu ifade ediyor. Bunu bizimle paylaştığın gibi aynen ODTÜ’de yansıtsana. Üzüntü veren ne biliyor musunuz, ODTÜ’de ona ev sahipliği yapanların gerçekleri söylememeleri.

Almanya’da Ali’siz Alevilik denen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında, kendilerinin de desteklemiş olduğu bir yapı var, bunu bize yansıtıyorsun. Türkiye’de böyle bir alevi yok dedik. Almanya’daki bir kısım, avuç içi bir grup var, hem destekliyor almanlar, bunu da konuşacağım kendileriyle. Onların diliyle gelip burada konuşuyorlar. Bu yakışmaz. Kendisiyle yaklaşık iki saat baş başa olduk. O yemekte bunları açık açık konuştuk. İşin asıl sahibi biziz. Kendisine somut örnekler verdik. Almanya’da sana anlatılanları gider orada konuşursan, güçlü bir hükümetsiniz neden korkuyorsun, korkumuz yok dedik.

Bir şey daha söyledim. Ülkemizin içişlerine karışılmasına asla tahammül edemeyiz dedik. sadece onu kullandı orada, bu içişlerine karışmak gibi anlaşılmasın ama… biz ama ile çok çektik. Onun için devlet adamlığının gereği neyse onu yapmak lazım. Herhalde kendisini hala rahip zannediyor. Bunlar çirkin şeyler. Bunları bütünüyle anlattık. Azınlıklara karşı davranışlarımızı anlattık. Buna rağmen böyle bir yaklaşım beni üzmüştür. Başkasının özgürlük alanını ihlal etmediğin sürece, bütün özgürlükleri yaşamak herkesin hakkıdır. Bundan kimsenin çekinmesine gerek yok.”

29.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code