Erdoğan’dan en son fırça Merkez Bankası’na

by admin | Pazartesi, May 26, 2014 | 1143 views

ERDOGAN-BASCI
Faizden yana olmadığını söyleyen ve Merkez Bankasının 4 ay önce yaptığı yüksek ölçekli faiz artışını da olumsuz karşılamış bulunan Erdoğan Almanya dönüşü uçakta gazetecilerle konuşurken, Perşembe günkü sürpriz faiz indirimi konusunda Merkez Bankası’nı eleştirdi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı, Perşembe günü gösterge olan 1 haftalık repo faizini yüzde 10’dan yüzde 9.5’e indirmiş, ancak yüzde 8 ile 12 arasındaki faiz koridorunu aynı şekilde bırakmıştı. Buna mukabil Erdoğan konuşmasında, faizin, artırımdan önceki yüzde 4.5 seviyesine geri çekilmesini istediğini açıkça dile getirdi.


Bazı basın organlarının bildirdiğine göre  “Ben, Merkez Bankası’nın faiz politikalarını kesinlikle beğenmiyorum. Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi geliyorsun yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun?” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Temenni ederim ki kısa zamanda çeki düzen verirler.”

Başbakan’ın açıklamaları, Başçı’nın, birçok ekonomistin erken parasal genişleme olarak gördüğü hamlesinden ötürü eleştiri oklarının hedefi olduğu döneme rastladı. Analistler, geçtiğimiz haftaki faiz adımın, yüzde 10 ile bankanın resmi hedefinin iki katında seyreden enflasyonu yavaşlatma çabalarını tehdit ettiğini söyledi.

Bu kadar tenkitle de kalmayan Erdoğan ayrıca Merkez Bankası yetkililerini yanlış faiz politikalarından ötürü enflasyon hedeflerini gerçekleştirmedikleri için de itham etti.
Başbakan, “Yüksek faizi, yüksek enflasyonun sebebi olarak görüyorum,” dedi ve ardından politika yapıcıları, MB’nın Türk Lirası’nın rekor düşüklere gerilemesine neden olan sert satışlarla mücadele etmek için politika faizini iki katının üzerine çıkardığı Ocak’taki faiz hamlesini tamamen geri çekmemelerinden ötürü eleştirdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code