Erdoğan’dan beklenen çıkış: Operasyon devam etsin

by admin | Çarşamba, Eyl 24, 2014 | 1372 views

ERDOGAN-BUYUK2Yakın zamana kadar IŞİD hakkında sert sözler söylemiyor diye eleştirilen Erdoğan en sonunda net ifadeler kullandı.

Erdoğan bu terör örgütüne karşı başlatılan operasyonlarla ilgili olarak “ABD’nin Suriye IŞİD’ine yönelik başlattığı operasyona olumlu bakıyoruz.  Buna ara verilmeden devam edilmesi gerekir” dedi şunları söyledi:

“Şu anda henüz gelen bilgiler çok çok farklı. Hedefler noktasında nereler vuruldu, nasıl vuruldu, henüz tam manasıyla henüz bilgileri net bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, bunlar Sayın Obama’nın Çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı. Bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım özellikle bölgedeki terör örgütlerine karşı yapılmış bir eylem olarak bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii, böyle bir olup ondan sonra ardından şöyle ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir. Özellikle bölgedeki bu terörle mücadeleye bir ortak mutabakat içerisinde yürünmesi gereğine inanıyorum” dedi.


Gazetecilerin “Türkiye’nin katkısı bundan sonra ne olacak?” şeklindeki sorusu üzerine de Erdoğan, “Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya, biz de üzerimize düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra Hükümetimizle de görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Gazetecilerin bu desteğin askeri operasyonu da kapsayıp kapsamadığına ilişkin sorusu üzerine de Erdoğan, “Arkadaşlar, her türlü kapsar. Askeri, siyasi hepsi…” dedi.

Bu durumda Türk hükümetinin bundan sonra IŞİD adlı örgüte karşı yürütülen müşterek operasyona çok daha fazla destek vereceğini mi anlamalıyız acaba?

Zaten, aksi bir durumda ABD Başkanı Obama’ da herhalde pek mutlu olmayacaktır herhalde. Zira, Obama Türkiye’den daha yakın alaka ve destek beklediklerini çok net şekilde ifade etmiş bulunuyor.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code